325 - Europeesch onderofficierskader, maar zal zij het reeds bestaande groote gebrek zorgwekkend kunnen doen toenemen. De uitbrei ding met een 75 tal onderofficieren heeft daardoor ook alle kan sen eene doode letter te moeten blijven. Herinner ik mij hoe eenige jaren geleden bij de recruten-klas- sen, instede van 8 a 10 man, zóó velen ingedeeld waren, dat de Inlanders zich in het: Nummert- U! tot pijp enpijptig moesten oefenen, een artikel van den len luitenant R. Boonstra in den jrg. 1902 van dit tijdschrift (dl. II, blz. 1) toont aan dat de toe stand toen niet veel verbeterd was. Een compagniescomman dant bij een veldbataljon had een compagnie van 180 Europea nen met slechts 2 sergeanten, die nog op den koop toe geëm- ployeerd wareneen ander kapitein stond met 10 klassen recru- ten en één sergeant. Is sedert dien zóóveel verbeterd, dat men van de Europee- sche kweekelingen een 1000 tal durft wegnemen en tevens nog op uitbreiding van 't aantal sergeanten mag rekenen? Ziehier een vergelijkend overzicht volgens de begrootingen: Infanterie en Marechaussee: 1905 1906 Europeesche onderofficieren korporaals fuseliers 1588 622 6319 1562 560 544-1 74 62 878 Wil men in ernst verbetering van de aanvulling van het Eu- ropeesche onderofficierskader, dan is óf versterking van het Europeesch element noodig, öf er moeten middelen aangegeven worden om het gehalte van de Europeesche vrijwilligers be langrijk te verheffen, waardoor uit een gelijk of een geringer aantal recruten toch een grooter aantal gegradueerden gevormd kan worden; öf wel in Nederland moet een grooter getal korpo raals en sergeanten voor de infanterie in Indië opgeleid worden. Lag het in de bedoeling langs een of meer der hier aange geven wegen naar het verhelpen van het bestaande kadergebrek te streven, dan zou dit geld moeten kosten en dan zou dus de begrooting daarvan ook melding moeten maken. Nu ik daar van in de M. v. T. geen gewag gemaakt vind, kan ik slechts de vrees uitspreken dat men in de onvermijdelijk toenemende in -1906 meer j minder

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 337