326 behoefte zal trachten te voorzien door de eischen van bekwaamheid lager te stellen en door den onderofficieren nog zwaarder taak te geven dan zij reeds hebben, waardoor de goeden nog eerder zullen wegloopen. Slechts hij, die de belangrijke taak kent, welke de onderofficier in het leger te vervullen heeft, zal de gevol gen van een en ander ten volle kunnen begrijpen. Een andere weg, die ook bij de nu aangenomen formatie-wij ziging niet ingeslagen is, zou zijn, uit de Amboineesche- en de Inlandsche onderofficieren eene categorie van zóó goed onder legden te vormen, dat zij den dienst van hunne Europeesche collega's ten volle kunnen overnemen. Deze zouden als opper- sergeant 1) van de anderen onderscheiden kunnen worden en geleidelijk de plaats van bv. 200 Europeesche onderofficieren innemen. Deze maatregel zou dan ook te ge moet komen aan het eenige bezwaar, door de Tweede Kamer met ietwat meer klem tegen de nieuwe regeling uitgesproken, dit namelijk, dat, door bij de helft der Inlandsche compagnieën ran de veldbataljons, de 8 Inland sche sergeanten door Europeesche korporaals te vervangen, in verband waarmede bij elk dier 38 Inlandsche compagnieën bo vendien nog een drietal Inlandsche korporaals kunnen worden gemist, 152 sergeanten en 114 korporaals aan dien landaard wor den onttrokken, zoodat de bevorderingsvooruitzichten der Inland sche militairen zeer geschaad zullen worden. De invoering van een 100-tal oppersergeanten zou die wond ten deele heelen. Om haar volkomen genezing te schenken, zou van hooger hand eene regeling vastgesteld dienen te worden, waardoor, beter dan tegen woordig het geval is, aan Inlandsche militairen eene toekomst buiten het leger, bv. bij de politie, verzekerd werd; daardoor zou het verloop bespoedigd en weer evenwicht gebracht worden in de nu verbroken bevorderingskansen. Wat de Amboineezen betreft, zou hier de aanmerking te ma ken zijn: als door uitbreiding van hun aantal in 't leger het gehalte verminderen zal, zooals ik gezegd heb, is het dan te verwachten dat toch een 100- tal oppersergeanten te vormen (1) Ook bij de Eurepeesche sergeanten zou die onderscheiding dan ingevoerd moeten worden Bij de cavalerie bestaat de graad van opperwachtmeester; elke andere betiteling is natuurlijk ook goed, bv. hoofdsergeant of le sergeant.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 338