327 zal zijn, geschikt om Europeanen te vervangen? Daarbij moet dan aangeteekend worden: le dat ik bepleit heb de uitbreiding van 1000 vooralsnog tot op ongeveer een derde terug te brengen, 2e dat goede vooruitzichten ook betere elementen aan trekken. Maar daarnaast blijft toch voor de gemaakte aanmer king reden van bestaan over't vormen van die 200 opperser- geanten uit 't Amboineesche- en Inlandsche contingent zal zon der bijzondere maatregelen niet mogelijk zijn. Aansluitende aan het Inlandsch lager onderwijs, zal eene inrichting moeten geschapen worden, waar de theoretische kennis goed en vast onderlegd wordt en waar van de practische genoeg wordt geleerd om als korporaal-titulair of als sergeant-titulair in. den troep te treden en na eenige maanden practijk den difinitieven graad te kunnen bereiken. Die opleiding zal weer geld kosten, zal de bezuiniging dus schaden daarom zal zij wel niet aan de orde komen, en zal ook deze weg wel niet ingeslagen worden om het gebrek aan Eu- ropeesch onderofficierskader te verhelpen. Toch zouden de uit gaven op den duur, ,voor een niet onaanzienlijk deel althans, vergoed worden door hetgeen een Europeesch onderofficier meer kost dan een Indiër. Ware het dan beter geweest den toestand te laten zooals hij tot heden is? Neen! Het schenken van beweegbaarheid aan de, nu als soldaten in een doosje, in hare bentengs gelegerde gar- nizoensinfanterie, is een uitstekende maatregel. Het weder in- deelen van Europeesche korporaals bij de Inlandsche compagnieën zal dezen gelegenheid geven zich op de hoogte te stellen van de Maleische taal en kennis te maken met alles wat tot de samen leving eener Inlandsche compagnie behoort, waardoor zij, ser geant geworden, terstond beter bruikbaar zullen zijn in de ge wichtige betrekking van instructeur, leider of sectiecomman dant dan thans 't geval is, nu zij als onderofficier in eens in een troep geplaatst worden, die hun in alle opzichten ten volle vreemd is. Ook is het indeelen der troepen van Bajan en Idi van het garnizoensbataljon van Sumatra's Oostkust bij dat van Atjeh en onderhoorigheden rationeel, komt de wijziging van het straf-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 339