21 zijn en een melkwitte kleur vertoonenhet hangt van het per centage dezer korrels af, of de rijst een melkwitte dan wel een glimmend wasachtige kleur zal aannemen. Heeft het gedurende de groei meer dan overvloedig geregend, dan ontstaat hij de meeste soorten een geel-roodachtige tint. De uitgevoerde rijst van mindere kwaliteit wordt veelal slecht en ruw gepeld, zoodat bij de roode soorten de achterblijvende deeltjes van het zilvervlies aan de geheele partij een duidelijk waarneembare roode kleur geven. Het gewicht van tafelrijst en de betere soorten bedraagt 1.90— 2.06 gram, voor de mindere soorten 1.83—1.90 gr. per 100 korrels. Bassein. Het Bassein-type komt vrijwel overeen met de hierboven ge noemde Kangoonrijst. De korrels zijn iets langer en meer sa mengedrukt, lang 5—6, breed 2, dik 2.5—3 m.M., korrelgewicht 1.78—1.83 gr. per 100 korrels. Moulmein. Dit type heeft een langere korrel, die van boven niet schuin, maar rond toeloopt. De korrels zijn voor het meerendeel melig, hebben een mat-witte kleur, die dikwijls naar het groene zweemt. Afmetingen: lang 65.5, breed 2.53, dik 2 m.M. Korrel gewicht 2.3 gr. per 100 korrels. Necranzie of Arakan. Is een type met een volle, eivormige korrel, die grootendeels melig is en een mat-groenachtige kleur vertoont. Afmetinganlang 55.25 breed, 22.2 dik. 3 m.M. Korrel gewicht 2.09—2.14 gr. per 100 korrels. Zelfs wanneer de Necranzie zuiver gepeld, daarna gepolijst en gepoetst is, behoudt ze nog haar mat-wit, groenachtig voorko men, een der hoofdoorzaken waarom ze op de Europeesche markt steeds laag genoteerd staat. Dr. O. Dammer zegt in zijn „Lexikon der Verfalschungen": „Echter Arakan, wenn er als solcher im deutschen Handel vor- kommt ist rund und weisz, doch erscheint seine schlechte Sorte fast wie Graupen." Een zeer inférieure soort, die ook nog wordt uitgevoerd, is de z.g. Larong. Heeft schrale, kleine korrels, die gewoonlijk dui delijk geel-rood of grauw zijn gekleurd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 33