328 detachement te Ngawi en de opheffing van het subsistentenka- der te Amboina alleszins wenschelijk voor. Maar deze verbeteringen hadden niet gekocht mogen worden ten koste van verergering van het reeds bestaande, groote gebrek aan Europeesch onderofficierskader, van mogelijke vermindering van hét gehalte van hetAmboi- neesch element in het leger, van achterstelling van de Inlanders in bevorderingskansen, en daardoor ten koste van de gevechtswaarde van het leger, dat zoodoende aan de eene zijde verliest, wat het aan de andere wint. En terwijl de verkregen winst zich partieel zal doen gevoelen, zal het verlies diep op het geheel inwerken. De fout, welke m. i. deze formatie-wijziging aankleeft, is, dat niet voldoende naar wegneming dezer bezwaren en gevaren ge streefd is. De tegenwoordige regeering in Nederland heeft moeilijk anders kunnen doen dan de in Indië uitgewerkte voorstellen, die haar aan geboden zijn door een militairen gouverneur-generaal en die verbe tering aan bezuiniging paren, over te nemen, maar ik ben tot mijn spijt tot de gevolgtrekking gekomen, dat in de thans aangenomen voorstellen, het verlangen naar, het per se willen van bezuini ging de gevaarlijke vijand is geworden van de verbeteringen. Welk nut het heeft, thans nu de zaak haar beslag gekregen heeft (want van de Eerste Kamer is geen tegenwerking te verwachten) de bezwaren in eene nabetrachting uit te meten? Het nut, dat deze nabetrachting meent eene vóórbetrachting te kunnen worden. Het is mijne overtuiging dat de in 't leven geroepen toestanden zichzelf spoedig zullen veroordeelenwacht men nu met de bespreking tot dat de veroordeeling weer, in een regeeringsvoorstel gekleed, de Tweede Kamer bereikt zal hebben, dan zal ook daarover weer niets dan eene nabetrachting geleverd kunnen worden, daarom heb ik het: „liever te vroeg, dan te laat" in toepassing gebracht. den Haag, December 1905. GL Nypels.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 340