- 331 Het is begrijpelijk, dat het krachtig optreden in deze streken waar onmiddellijk met de registratie en ontwapening begonnen werd snel een eind maakte aan P. Ratoe's rustig verblijfdeze vlood naar Loeboek Ramo. Ofschoon laatstgenoemd landschap, als onderhoorigheid van Indragiri feitelijk ook tot Nederlandsch grondgebied behoort, werden die vluchte lingen daar goed ontvangen; zelfs dreigde Loeboek Ramo de patrouille, die van uit Kota Baroe den P. Ratoe vervolgde, gewapenderhand den doortocht te zullen ontzeggen. De patrouillecommandant zag zich ge noodzaakt af te zien van een verder doorzetten, voornamelijk omdat de patrouille te zwak was, maar ook wijl hij niet wist met al of niet onaf hankelijk gebied te doen te hebbenvoor het binnendringen van onaf hankelijke streken toch, was hij niet gemachtigd. Doch niet alleen in Noordelijke richting plantte zich de druk voort door onze troepen op de onrustige elementen uitgeoefend, ook de grens bevolking van het aan de landschappen Soengei Koenit en Talao gele gen deel der residentie Padangsche Bovenlanden hadden te lijden van de naar hunne zijde uitwijkende kwaadwilligen. Ter bescherming van die bevolking werden begin September vorig jaar in Bidar Alam vier brigades marechaussee van het 16e Bataljon gelegerd, welke van daaruit ijverig in het aanliggend nog ouafhankelijk gebied patrouilleerden, voor welk doel het uitgezochte punt, als samenkomst van verschillende veel gebruikte paden naar bedoelde streke n, zeer goed geëigend bleek. Registratie van Soengei Koenit en Talao, die bestemd zijn bij S. W. K. ingelijfd te wor den (op verzoek der bevolking zelve), had plaats. Onderwijl hadden zich andere gebeurtenissen afgespeeld, welke middel lijk van grooten invloed moest en zijn op de Djambische aangelegenheden. Langs de Kwantan-rivier n.lliggen eenige landschappen, die zich tot verschillende federaties heb ben vereenigd. Zoo trett men aan de Oostgrens der Padangsche Bovenlanden ten N. van de Kwantan aan het landschap Pa- dang Tarab; ten Z. van die rivier de federaties der V Kota's (Soengei Ba- toeng) en IV Kota's (Kamang), beide één samenstel vormende. Lager af de Kwantan liggen de eigenlijke Kwantan districten (Rantau Kwantan) die thans vijf rijkjes vormen, n.l. de IV Kota's Loeboeq Ambatjang, de V Ivota's Loeboek Djambi (samen de IX Kota's Kwantan di Moedik uitmakende), de Y Kota's di Tengah (waarin het beruchte Taloek, schuilplaats voor kwaad- gezinde elementen van Midden-Sumatra, overheerscher is) en de IV Kota's di Ilir, gesplitst in de rijkjes Inoman en Tjeranti (waarin Basarah ligt). Ten N. van laatstgenoemde federatie ligt Tanah Darat, dat geen deel uitmaakt van de eigenlijke Rantau Kwantan, terwijl ten Z. W. van de IV kota's di Ilir het reeds meer genoemde Loeboeq Ramo de verbinding vormt tusschen de V Kota's di Tengah en Padang Lawas. I. M. T. 906. oz

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 343