22 Afmetingen: lang 5, breed 2, dik 3 m.M. Korrelgewicht 1.68 gr. per 100 korrels. Gewoonlijk wordt in Burmah van Juni—Juli gezaaid, in De cember geoogst. Cochin-China- of Saigonvijst. De Saigonrijst wordt onderverdeeld in twee hoofdtypen: 1. de gewone rijst, 2. de kleefrijst. De gewone rijst wordt al naar den groeiduur onderschei den in vroege rijst 45 maand groeitijd middelsoort 5—6 late rijst 67 De ketan wordt naast de gewone rijst verbouwd, bij het oog sten evenwel afgescheiden. Ze wordt grootendeels voor indus- triëele doeleinden gebruikt, o.a. voor de bereiding van de in geheel Achter-Indië zoo gezochte brandewijn. Van de gewone rijst vonden we de volgende typen vermeld 1. Gocong. 2. Yinh-long. 3. Bai-xau. De ShJ^omijst onderscheidt zich door hare langgerekte smalle dunne korrels. Iedere korrel heeft twee rechte zijkanten, is aan een zijde: afgerond, aan de andere zijde schuin afgestompt. De kleur der rijst is wit met een eenigszins rood-gele weer schijn, enkele soorten zijn echter hoog-geel gekleurd. De afmetingen zijn: lang 5—6.5, breed 1.5—1,7, dik 2 m.M. Korrelgewicht per 100 korrels 1.53—1.67 gr. 1. Gocongwordt verbouwd in het N. W. van de delta van Cambodja, heeft een groote, harde, regelmatige korrel, die zeer gemakkelijk te pellen is, zoodat in de Gocongdie wordt uitge voerd, slechts zelden gabakorrels voorkomen. De Europeanen geven aan deze soort de voorkeur. 2. Vinh-longwordt verbouwd in het Zuidelijk gedeelte van de delta, heeft een kleinere, minder harde korrel, die zich veel moeilijker laat pellen. 3. Bai-xau wordt verbouwd in de buurt van Bassac, heeft een langgerekte platte korrel, die kleiner is dan de Yinh-long. Deze soort is zeer gezocht door Chineezen en Annamieten, komt dus voor uitvoer zoo goed als niet in aanmerking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 34