- 340 schelijk was om een zoo juist mogelijk beeld van het vuur dier geweren in het gevecht te verkrijgen. Door de Skodawerke te Pilsen is nu een loop geconstrueerd, welke bij oefeningen met losse patronen den gewonen loop in den mitrailleur ver vangt. Aan de monding van dezen loop wordt een „verstuiver" geschroefd, waardoor de holle kogel van geperst papier der losse patronen in kleine fragmenten verdeeld wordt, terwijl ook vlam en gassen benedenwaarts worden afgeleid, zoodat men zonder gevaar den mitrailleur tot op korten afstand van de monding naderen kan. Hierdoor worden ongelukken bij een onstuimig opdringen gedurende gevechtsoefeningen voorkomen. In het kort hier eene beschrijving van den loop voor losse patronen voor den Skodamitrailleur 6.5 m.M., door Skoda „exercitieloop" genoemd. De exercitieloop ziet er van buiten uit als de loop voor scherpe patro nen, alleen is de schroefdraad nabij de monding wat langer om den ver stuiver op te kunnen schroeven. De inrichting van den loop is de volgende. Aan de normale kamer sluit een overgangskegel aan van 3.5'c.M. lengte, waarvan de middellijn van 6.5 op 4 m.M. overgaat. Op dezen overgangs kegel volgt een cylindrische uitboring, lang 20 c.M. met een middellijn van 4 m.M., waarna de ziel zich verwijdt tot 13 m.M. De vernauwing van den loop heeft dus een lengte van 23.5 c.M. Dit is voldoende om een terugstoot te verkrijgen, die het repeteermechanisme in werking stelt. Ha het afvuren van de losse patroon wordt de holle kogel in den over gangskegel tot op 4 m.M. saamgeperst. Hierdoor en door het drijven van dien saamgepersten kogel door het nauwe kanaal, wordt de voor den te rugstoot benoodigden gasdruk verkregen. Zoodra de kogel in de uitboring van 13 m.M. gekomen is, wordt hij door den gasdruk in stukken ge scheurd. De verdere versplintering tot kleine fragmenten heeft plaats in den verstuiver. Om een losdraaien van den verstuiver tegen te gaan, wordt deze met een contramoer vastgezet, welke moer weer door een schroefje voor te rugdraaien wordt behoed. Het vervangen van den loop voor scherpe patronen door den exerci tieloop geschiedt zeer eenvoudig. Een voordeel van den exereitieloop is nog, dat de loop voor scherpe patronen alleen bij oefeningen met scherp ge bezigd wordt en overigens gespaard blijft. Schr. zag een mitrailleur met exercitieloop en verstuiver vuren en heeft bij dat vuur tot op korten afstand voor de monding van den mitrailleur gestaan, zonder eenigen hinder van projeetielstukken, vlam of gassen te ondervinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 352