23 De Bai-xau zon rijker aan eiwit, vet en minerale zouten zijn, dan de onder 2 en 1 genoemde soorten. Bewerking van cle rijst. Yoor de verschillende inlandsche methoden om padi tot gaba en beras te verwerken, kortheidshalve naar de Encyclopaedie van Nederlandsch-Indië verwijzend, zullen we ons bepalen tot eene vluchtige beschrijving van de meer moderne wijze van pellen, die langzamerhand, ook op Java, in de meeste rijstcentra ingang heeft gevonden. De thans op Java bestaande stoompellerijen werken alle, eene enkele uitgezonderd, met de z.g. „Huiler." Een Huiler bestaat uit een metalen wals, die van overlangsche verhoogingen is voorzien. De as van de wals rust met haar twee uitstekende einden op een vast onderstel. De wals is van boven omgeven door een bolvormig gebogen metalen kast, die, eveneens op het onderstel rustend, aan een zijde overlangs kan scharnieren. De kast is van boven van een trechtervormige opening voor zien, waardoor de toevoer van de gaba plaats vindt. Wordt de trommel, die, wanneer de Huiler werkt, steeds ge sloten is en dus de draaiende wals aan het oog onttrekt, geopend en naar achteren opengeslagen, dan zien we dat op het onderstel in de lengterichting een metalen mes is aangebracht, dat door een zich buiten de trommel bevindende stelschroef naar voren en achteren kan worden bewogen. Het mes bevindt zich aan die overlangsche zijde van het onder stel, waarheen de beweging van de draaiende wals is gericht en wordt zoodanig gesteld, dat een gepelde korrel juist kan passeeren. De gaba zal dus, zoodra de Huiler wordt aangezet, tusschen mes en wals zoodanig worden gekneusd, gedrukt, gewreven, dat de rijstdop en dikwijls een deel van het zilvervlies loslaten, zoo dat ten slotte de gepelde korrel en de doppen door de overblij vende spleet tusschen mes en wals kunnen passeeren. De gepelde rijst en de zemelen vallen langs een hellend vlak in een geperforeerde trommel (zeef). In deze trommel draait een borstel of liever een houten wals rond, die met slechts aan één uiteinde bevestigde stukjes leer is bezet. Zoodra deze wals

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 35