354 - a. vlak en open terrein, dat geheel of grootendeels door het werkzame vijandelijke vuur wordt bestreken; b. doorsneden en bedekt terrein, dat het naderen toelaat tot den afstand, waarop de stormaanval begint c. afwisselend terrein, waarvan de open en bedekte strooken loodrecht op de aan te vallen stelling liggen; cl. afwisselend terrein, waarvan de open en bedekte strooken evenwijdig liggen aan de aan te vallen stelling. Ad a. De Instructie gaat, bij het onderricht in den aanval over dergelgk terrein, uit van de ervaringen opgedaan in den oorlog van '70 en zegt„de frontaanvallen der Duitschers misluk ten op enkele uitzonderingen na, ondanks de groote overmacht aan artillerie, wanneer zij niet samengingen met een omvatten- den aanval". De frontaanval over vlak en open terrein wordt onmogelijk geacht, behalve behalve bij groot moreel overwicht. De Boerenoorlog bevestigde zulks. De tegenaanval is eveneens in dergelijk terrein onmogelijk en daarom bepale de aanvaller er zich toe, om met zwakke afdee- lingen een sleepend gevecht te voeren. Moet men over geheel open terrein vooruit, dan trachte men, beschermd door de duisternis, een stelling zoo nabij mogelijk den verdediger te bezetten, vanwaar uit men bij het aanbreken van den dag kan beproeven het vuuroverwicht te verkrijgen en dan tot den stormaanval kan overgaan. Ad b. Doorsneden en bedekt terrein is voor den aanvaller het gunstigst, daar hij den verdediger ongezien tot op de korte af standen naderen kan om dan het werkzame vuur te openen. De Instructie beveelt in dit geval aan een bataljon op te stellen in compagniescolonnes in één linie. Elke compagnie marcheert hierbij in flankcolonne, de sectiën met 6 pas tusschenruimte. Zoo noodig kan een compagnie als voorhoede vooruitgezonden worden. Ad c. De Instructie schrijft hierbij voor, dat de troepen zich moeten bewegen als onder b voorgeschreven. De afdeelingen, die zich in de open gedeelten bevinden, komen langzamer vooruit dan de anderen en blijven dus achter. Zij moeten op de groote afstanden, wanneer het niet mogelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 366