857 In de eerste plaats behooren dan genoemd te worden de „Kriegs- geschichtliche Einzelschrifte" No. 32-35, achtereenvolgens be handelend: 1. Colenso-Magersfontein2. de operatiën van Lord Roberts tot de bezetting van Bloemfontein; 3. de gevechten in Natal na Colenso en een overzicht der gebeurtenissen tot den herfst van 1900. Daar het ons te ver zou voeren den geheelen inhoud weer te ge ven, zullen hier alleen de „Betrachtungen" hort behandeld worden. Colenso. De nederlaag der Engelschen bij Colenso zou in de eerste plaats te wijten zijn aan den Bevelhebber (generaal Buller). Toch gaf deze generaal bij meerdere expeditiën bewijzen een energiek aanvoerder en door zijn kritiek op de Engelsche ma noeuvres in 1898 tevens tactisch goed onderlegd te zijn. Bij Colenso echter droeg hij de uitvoering op aan een zijner onderbevel hebbers (generaal Clery) om zelf toeschouwer te blijven. Toen de zaken een ander verloop namen dan hij zich had voorge steld, greep hij persoonlijk in op het oogenblik, dat de beide ontijdig vooruitgesnelde batterijen van Long 'onder werkzaam inf. vuur kwamenhij kwam daarbij geheel onder den indruk van dit feit. Toen hij bovendien nog gewond werd en alle pogingen om de stukken terug te brengen mislukten, gaf hij het noodlottig bevel, om den terugtocht te ondernemen, niettegenstaande nog slechts de helft der troepenmacht in gevecht was gebracht (8 van de 16x/2 bataljons waren nog in reserve). Bij dit gevecht bleek voorts, dat in de toekomst de cavalerie meer dan vroeger het paard als middel om zich te verplaatsen za,l moeten gebruiken en het verkennen te voet verrichten. Ten slotte zijn de samenstellers van meening, dat in het begin van den oorlog elke troep aan verrassingen blootstaat (overval ling van de Brigade Hart en de artillerie van Long door het vuur der Boeren); de aanvoerders moeten daarom zoodanig geschoold zijn, dat zij den troep snel uit een onverwacht on- gunstigen toestand weten te redden. Magersfontein. De gevechtsleiding van Lord Methuen ken schetst zich hier door een bewust vastklampen aan opvattingen (1) Het ware te wenschen, dat deze uitstekende werken in de bibliotheek van elk offioier voorkwamen (le prijs is 7 M.).

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 369