24 in beweging komt, zullen, door de snelle beweging van de stukjes leer, de korrels en zemelen uit elkaar worden geslagen, t. w. de zemel (dëdëk aloes) door de trommel in een afgesloten ruimte, de rijst door een opening aan de onderzijde der trommel in een afvoerbuis. De aldus gepelde rijst is slechts ten deele van het zilvervlies ontdaan. In sommige pellerijen laat men de rijst achtereenvolgens door twee of drie Huilers passeeren, die hoe langer hoe scherper zijn gesteld, d. w. z. waarbij de overblijvende gleuf tusschen de wals en het mes hoe langer hoe kleiner wordt. Geheel van zilvervlies ontdaan is de door middel van „Huilers" gepelde rijst nooit', wilde men dit toch bereiken, dan zou er zoo veel breuk ontstaan, dat er zoo goed als geen heele korrels meer overbleven. Het polijsten, d. i. het verwijderen van de laatste restanten van het zilvervlies, geschiedt tot nu toe hier te lande niet; dit proces, zoomede het nauwkeurig sorteeren, heeft ook voor de uitheemsche rijstsoorten in Europa plaats, waar de korrels tusschen verschillend gestelde paren steenen worden afgeslepen, tot zelfs de laatste sporen van het zilvervlies zijn verdwenen. Opzettelijk werd hier ook over de uitheemsche rijstsoorten gerept, omdat de bewering van sommige schrijvers, dat de uit heemsche rijst verder is afgewerkt dan de Javarijst, niet geheel juist meer kan zijn. Volgens ingewonnen informaties, wordt het Iiuller-systeem in alle uitvoerhavens van Achter-Indië toegepast, terwijl zoo min als hier op Java de aldus gepelde rijst nog eene nadere bewerking ondergaat. Waarom nu de ingevoerde uitheemsche rijst, in het algemeen gesproken, verder zou zijn afgewerkt dan de inheemsche is ons niet duidelijk, wel zou dit kunnen gelden voor de Javarijst, die de bevolking zelf op de bekende primitieve wijze heeft ge peld, maar waar we tegenwoordig in alle rijstcentra op Java de hierboven beschreven rijstpellerijen aantreffen, daar kunnen we ons overtuigd houden, dat het meerendeel van de in den groothandel voorkomende rijst machinaal is gepeld en ten dezen opzichte van de ingevoerde rijst niet verschilt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 36