361 legers, had men geen begrip van de groote beteekenis van het vuurgevecht, noch van de moeilijkheden, die de moderne wape nen den aanvaller bezorgen kunnen. Het gevolg was, dat de aanvalsvormen niet doelmatig waren. Telkens werden deze gewijzigd, waarbij men het wezen der zaak over het hoofd zag, n.l. de groote waarde van vuuroverwicht. Het doelmatigst tot inleiding van den aanval over open ter rein, bleek de op grooten afstand van den vijand gevormde ijle tirailleurlinie. Deze kwam gewoonlijk tot op 700—800 M. van de vijandelijke stelling, zonder groote verliezen, (bij heldere lucht en openen van het Boerenvunr op 15001600 M.); dan was ech ter versterking van de tirailleurlinie noodzakelijk, wilde men ver der terrein winnen. Het gevecht bij Paardenberg leert duidelijk, dat aanvankelijk groote diepteopstelling en beperkte frontuitbreiding onontbeerlijk zijn in den tegenwoordigen infanteriestrijd. Slechts dan is het mogelijk de vuurkracht der tirailleurlinie door voortdurend toe voeren van versche krachten het overwicht te verzekeren. Het overwicht van het vuur van den verdediger doet zich vooral op de grootere afstanden gevoelen. Daarom moet deze trachten zoo snel mogelijk den verdediger tot op dien afstand te naderen, waarop deze met kans op uitwerking beschoten kan worden. Het moderne gevecht bestaat vóór alles in het innemen van vuurstellingen. Elk overijld verlaten dezer stellingen kan ver nietiging ten gevolge hebben. Dagen kan de strijd duren. De aanvaller zal meermalen van de schop gebruik maken. Is het gelukt het vuur van den verdediger te verzwakken, dan zijn de handelingen van den aanvaller afhankelijk van de gevechtsverhoudingen, het terrein, de kracht van het vuur en van de houding van den verdediger. Yan alle mogelijke wijzen van terreinwinnen kan dan naar om standigheden gebruik gemaakt worden. De sprongen werden bij Paardenberg meestal door zwakke afdeelingen onder wederzijd- sche vuurondersteuning uitgevoerd en waren 30 tot 80 M. lang. Een sprong moeten zoo groot mogelijk zijn en in elk geval ver rassend worden uitgevoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 373