363 - Be cavaleriedivisie marcheerde 's nachts 2 uur af; om 5 uur v.m. werd 3 K.M. ten W. van Zevenheuvels 3/4 uur gerust; om 6 uur v.m. kreeg zij artillerievuur van die heuvels en hoe wel Gr. en G.K. in de colonne kwamen, leden de Engelschen geen verliezen, omdat de eersten niet sprongen en de kogels der laat- sten geen kracht hadden. Om 7 uur v.m. was de divisie ten Z.O. van de Zevenheuvels gedekt opgesteld. De 6e divisie deed den aanval langzaam en voorzichtig in de formatie als op pl. 4 is aangegeven. Zoodra de Boeren hun linkerflank bedreigd zagen, trokken zij terug, eerst naar den Tafelberg, spoedig daarna in O. richting. Om 11 uur was de terugtocht in vollen gang. Generaal French, die ten O. van de Zevenheuvels den terug tocht waarnam, kon de gelegenheid om de Boeren groote ver liezen toe te brengen niet benutten wegens totale ongeschiktheid van zijne dieren. De artillerie van de 6e divisie beschoot de Zevenheuvels nog lang nadat de Boeren die verlaten hadden. De 9e divisie wachtte met haar voorwaartsgaan op de 7e, en deze weer op de 6e, zoodat de Boeren ontkwamen zonder één gevangene in 's vijands handen te laten. Tusschen 3 en 6 n.m. bereikten de troepen Poplargrovedrift, waar bivaks betrokken werden. De voeling met de Boeren ging geheel verloren. Bij Abrahamskraal gelukte het aan de Wet en de la Rey om een deel der Boeren tot staan te brengen. Over dit gevecht zeggen de Betrachtungen: de bedoeling van den Engelschen bevelhebber was den Boeren een tweede Paar- denberg te bereiden, door omvatting van hun linkervleugel. Dat zulks niet gelukte, was aan de uitvoering te wijten, door dat de cavaleriedivisie niet tijdig genoeg tot den strijd gereed stond achter den linkervleugel der Boeren. Had dit het geval kunnen zijn, dan had de infanterie de Boeren naar de cavalerie kunnen drijven. Daartoe was echter krachtig aanvallen der in fanterie beslist noodig en juist hiervan was geen sprake. De verdediger, die zijn stellingen prijsgaf eer er nog een schot gevallen was, toonde al even weinig strijdlust. I. M. T. 190(i. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 375