365 De Boeren waren besloten hardnekkig tegenstand te bieden en het was nauwlijks te begrijpen, dat dezelfde troepen bij Pop- largrove zoo spoedig waren gevlucht. Het doel van de la Rey was den Engelschen een hinderlaag te leggen; de activiteit der Engelsche cavalerie belette dit. Generaal French (bij de verkenningstroepen) liet een deel zijner macht in front van de stellingen en boog Z.-waarts uit met de rest. Onmiddellijk begaf de la Rey zich naar den Yeekraah heuvel met artillerie op den Signaalheuvel. De Engelsche rij dende artillerie kwam hiertegenover in stelling, doch kon zich met moeite staande houden. Inmiddels had French de stelling der Boeren op den Alexan- draberg waargenomen, doch meenende, dat dit een achterhoede was, wees hij ondersteuning van de cavalerie der middelste colonne af. Nu nog verder Z.-waarts uitbuigend, ontmoette hij die cavalerie bij Driefonteinfarm om 12 uur 's middags. Sinds 10 uur v. m. was deze macht in gevecht met de Boeren op de Boschrandkopjes, welke zij in den loop van den dag van daar verdreef. Inmiddels was ook de 6e divisie in gevecht gekomen. Om 9 uur v. m., op nog 8 K.M'. van Abrahamskraal, bericht krijgende aangaande de stelling der Boeren, werd een lange rust gehouden, terwijl de generaal ter verkenning vooruit reed. Een ordonnans bracht hem het bevel de Boeren in front vast te hou den, tot de cavalerie den linkervleugel omtrokken zou hebben. Tegelijkertijd kwam heliographisch bevel om een aanval te ver mijden, in Z. O. richting uit te buigen en vooral voor het dekken van den trein te zorgen. De 6e divisie zette nu den marsch op Driefontein voort, bij den trein 2 bataljons van de 18e brigade, 1 batterij en bereden infanterie achterlatend. De voorhoede (de Welsh) had 4 compagniën (de helft) opgelost in front; de overigen volgden met grooten afstand, eveneens op gelost, achter elkander. Ook de divisie ging ontwikkeld voor waarts, eerst de beide andere bataljons der 18e brigade (Essex en Yorks), die de Welsh rechts en links overvleugelden. In het midden tusschen beide bataljons bevond zich de rest dei- artillerie (76e en 81e batterij).

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 377