25 Sommige pellerijen verwerken de rijst van padi tot gaba door middel van een dorschmachine van het gewone Europeesch mo del, andere bereiken het zelfde doel door stampers, terwijl ten slotte weer andere (zooals in een hier ter stede aanwezige pel lerij) het product in gabavorm ontvangen. Het spreekt van zelf, dat bij de behandeling in den Huiler een zeker percentage breuk ontstaat, afhankelijk van de rijstsoort, die wordt verwerkt. Een rijstpeller uit den Oosthoek van Java verzekerde ons, dat bij aanwending van twee Huilers de breuk voor Malang—Pasoeroean en Besoekirijst moest worden vastgesteld op 50%. Wordt gepeld met slechts één Huiler, dan worden in de ge pelde rijst nog altijd een zeker aantal ongepelde gabakorrels aangetroffen. Het meerendeel der Achter-Indische rijst wordt uitgevoerd onder den naam van Gargorijstwaaronder men in den handel verstaat, het product zooals dit na één maalgang door den Hui ler wordt geleverd, gemengd dus met gaba-korrels en breuk. In sommige pellerijen wordt de rijst na de pelling getrieerd en gesorteerd tot op een zeker breuk. Waar we straks vermeldden, dat we in Indië geen rijstpelle- rijen aantreffen, die de rijst, zooals in Europa, tot in de uiter ste perfectie pellen, polijsten en glanzen, daar moeten we toch melding maken van het feit, dat een der grootste pellerijen in den Oosthoek van Java, t. w. de fabriek Poeroet te Pasoeroean, op het punt staat om geheel omgebouwd en gemoderniseerd te worden, zoodat we in de toekomst ook hier te lande de rijst in volkomen gepelden toestand zullen zien aanbieden. Keuringseischen. Alvorens onze beschouwingen over dit onderwerp te beëin digen, een enkel woord over de eischen, waaraan de thans ge leverde rijst volgens de Algemeene Voorwaarden en Voorwaarden van Aanbesteding moet voldoen. Waar we over enkele dezer eischen een kritiek zullen vellen, daar doen we zulks met de zinspreuk„La critique est aisée, l'art est difficile" voor oogen. We houden ons overtuigd, dat het uiterst moeilijk, zoo niet onmogelijk is, om de eischen voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 37