368 „Taktischer Rückblick auf den Yerlauf des Südafrikanischen Krieges." Hieruit het volgende: Evenals in andere oorlogen, zag men in den Z.-Afrikaanschen oorlog, „dasz in seinem Yerlaufe die Fecht- art sich den jeweiligen Erfahrungen anpaszt und mehrfach Wandlungen unterworfen ist." Beide partijen waren van moderne wapenen voorzien, de vecht- wijze echter was geheel verschillend. Terwijl de Boeren uitsluitend op vuuruitwerking rekenden, zag de Engelsche leiding hierin slechts de voorbereiding om de beslissing te verkrijgen door den stoot der massa. De Boeren traden bijna uitsluitend verdedigend op. Bij de overmacht der Engelsche artillerie zochten zij geen beslissend artillerievuurgevecht. Zoolang hunne vuurmonden door de Engel sche artillerie beschoten werden, zwegen zij, om ze te gebrui ken tegen de Engelsche infanterie. Zeer gedekt en zeer verspreid opgesteld, maakten ze het der Engelsche artillerie zeer moeilijk haar te bestrijden. De beslissing verwachtte de Boer van zijn geweer, elk richtte zijn vuur op het voor hem gewichtigste doel, alleen geleid door zijn gezond verstand. Leiding ontbrak bijkans geheel, van discipline was weinig spra ke. Het gebruik van alle voorhanden krachten iti één linie om omtrekkingen te beletten sloot aanvallend optreden vrijwel uit. De Engelsche leiding daarentegen zocht zeer terecht haar heil in beslissende slagen; haar fout was echter, dat zij meende de beslissing te verkrijgen door den stoot der massa, in plaats van door vuur. De gevechten werden ingeleid door uren- en dagen durend artillerievuur; de artillerie moest het eerste deel van den strijd, het vuurgevecht, alleen doorvoeren en beslissen, zonder door de infanterie te w orden gesteund. Een volledig samenwerken van infanterie en artillerie tot bereiking van de hoogst mogelijke vuuruitwerking ontbrak geheel. Zoolang de artillerie vuurde, betrad de infanterie het gevechts- veld niet. Het gevolg was, dat de verdediger zijn infanterie en zelfs zijn vuurmonden tijdens het artillerievuur in de dekkingen hield. Wel werden de infanterieaanvallen een tijdlang door artil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 380