370 De groote beteekenis van vuuro ver wicht maakt samenwerking van infanterie en artillerie dringend noodig. Artillerie alleen kan nimmer eene beslissing verkrijgen; dit is alleen voor de in fanterie mogelijk, in sommige omstandigheden zelfs zonder hulp der artillerie. Het streven om infanterie eerst in te zetten als de kracht dei- vijandelijke artillerie gebroken is, kan zelfs bij groote overmacht der eigen artillerie niet altijd toegepast worden. Meestal zal de infanterie blootgesteld zijn aan het vuur van infanterie en artillerie, vooral wanneer schildbatterijen tegenover haar staan. Bij de tegenwoordige vuuruitwerking is het niet meer mogelijk zich straffeloos ongedekt te bewegen; gesloten afdeelingen moe ten gesplitst worden. De tirailleurlinie is de eenige gevechts- vorm geworden, waarbij men bovendien genoodzaakt is het ter rein tot het uiterste te benutten. Van meer waarde dan de theorie is de practijk en dit vooral voor den enkelen man sinds de groote uitwerking der moderne vuurwapenen, ook van hem, een zich duidelijk rekenschap geven van zijn opdracht, rustig overleg en zelfstandig, bewust hande len eischt. De samenstellers eindigen hun artikel met de volgende zinsne den. „Nur denkende und selbsttatige Schützen werden befahigt sein, die Wirkung ihrer Waffe in jeder Lage voll zur Geltung zu bringen. Die Fuhrer aber bedürfen bei der Ungebundenheit des Feuer- gefechts und der unberechenbaren Mannigfaltigkeit seiner Lagen zu erfolgreicher Betatigung mehr denn jeder freien Entfaltung aller geistigen Krafte. Bitter hat es sich im Südafrikanischen Kriege geracht, dasz eine falsche Friedensausbildung auch die Führung in die Fesseln starrer Formen und Regeln hatte schla- gen wollen. In dieser warnenden Erfahrung liegt mit die be- deutsamste Lehre des ganzen Krieges." Een der belangrijkste studiën over den Z.-Afrikaanschen oorlog is ongetwijfeld een voordracht van den majoor Balck 1), gehou den den 30en Maart 1904. 1) Schrijver van het Standaardwerk over Taktiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 382