26 de te leveren rijst zoodanig vast te stellen, dat we bij de keu ring aan de eene zijde niet blootstaan aan overdreven gestreng heid van de keurders, aan de andere zijde aan knoeierij en be drog van de leveranciers. Bij het keuren van rijst wordt een prak tische routine en ervarenheid vereischt, die men bij de meeste onzer troepenofficieren zeer zeker, bij de intendance-officieren hoogst waarschijnlijk, te vergeefs zal zoeken. Mogen enkele on zer al in staat zijn om de onvermengde hoofdtypen van elkaar te onderscheiden, zoodra de rijst in de tweede of derde hand is verzeild geraakt en dus verschillende typen en soorten door el kaar zijn gemengd, dan wordt het onderscheiden van deze, soms vrij talrijke soorten, een kwestie van routine, die men slechts bij zeer enkele practici zal aantreffen. Volgens 52 der leveringsvoorwaarden moet de geleverde rijst zijn wit, gezuiverd van gaba, dedek, stof en onreinheden, frisch, droog, hard en niet meer gebroken dan de in den handel voor komende tafelrijst. De rijst moet wit zijn. Reeds herhaaldelijk werd er op gewezen, dat er zoowel inheemsche als uitheemsche typen worden aan getroffen, die nooit een egaal witte kleur vertoonen, zonder dat men ze daarom als minderwaardig kan beschouwen. Alleen een mat-groene of wel een aschgrauwe-vuil-gele kleur wijst meestal op inferieuriteit. Een ander verschijnsel, waar ook wel degelijk op dient te wor den gelet, is het volgende. Bantam en Krawangrijst, na het pellen gelijkmatig wit, nemen na 3 of 4 maanden opbewaring een duidelijk gele kleur aan, Bekasirijst, aanvankelijk min of meer groen getint, wordt na 4 maanden dof glas-wit. De eisch, dat de rijst wit moet zijn, is dus inderdaad al te imperatief gesteld. Beter zou het o.i. zijn wanneer werd gespro ken van een gelijkmatigewitte of wel geelachtig witte kleur, waarbij dan tevens werd vermeld-, dat de aanwezigheid van enkele dof-witte (ketan of tjerèh) of gele korrels geen aanleiding behoeft te zijn om de aangeboden rijst af te keuren. In iedere rijst soort, zelfs in de beste merken, treft men enkele gele korrels aan. Wordt nu door ons geëischt de totale afwezigheid van gele korrels, dan zou de aannemer verplicht zijn om de rijst voor de levering te laten pikken, wat natuurlijk van invloed moet zijn

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 38