386 Van een korporaal van aflossing wordt in den L. B. Y. niet meer gesproken, de manschappen lossen dus elkaar af. De L.B.Y. onderscheidt korporaals, observatie-dubbel-en en- kelposten. Yan tusschenposten wordt niet meer gesproken, deze zijn ook verkeerd en onnoodig, alleen in vredestijd hebben ze nut voor het verkrijgen van gezichtsverband, hetgeen in oorlogstijd door kappen verkregen wordt. In tijd van oorlog plaatse men nooit een man alleen in het terrein, ook niet tusschen posten en veldwachten in, dit stil staan zonder kameraad tot steun fnuikt zijn moreel. Bij observatieposten geve men zoo mogelijk een kijker mede en als commandant een goed onderofficier. Omtrent korporaalsposten is de L. B. V. niet bijzonder duide lijk; zij spreekt van een post (dubbelpost?) in welks onmiddel lijke nabijheid de aflossing (1 of 2?) zich bevindt met een man kader. Beter ware de volgende redactie„Een korporaalspost is een kleine staande afdeeling, met een man kader als comm. die als regel een enkelpost in hare onmiddellijke nabijheid plaatst." Korporaalsposten zijn te verkiezen boven de dubbelposten; 't is beter 2 korporaalsposten te plaatsen, dan 3 dubbelposten, vooral als de veldwacht uit Javanen bestaat. Op dubbelpost staan, op een afstand van 3 a 400 M. van de veldwacht werkt bij de soldaten zeer ongunstig op het moreel, vooral in het duister. In vredestijd reeds worden ze soms 's nachts bevreesd en raken de kluts kwijt. Zij vinden wel steun in elkaar, maar voldoende is dit niet; 't gevolg is, dat 't uitzien naar den vijand er zeer onder lijdt. Plaatst men korporaalsposten, den weet de enkel- post, dat vlak bij hem een heel troepje zich bevindt, gereed, om hem dadelijk bij te springen. Rustig zal hij nu kunnen waarnemen. De doorlaatpost worde in ieder geval een korporaalspost. De commandant regelt dan, wat door den postenketen mag en wat moet blijven wachten tot de veldwachtcommandant verschijnt. De korporaalspost blijft in beginsel op hare plaats, 't zenden van een paar man naar een verdacht lijkend punt is echter niet uitgesloten. Zijn de sluippatrouilles uitgezonden, dan zoekt de veldwacht commandant geschikte stellingen om bij een aanval in te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 398