27 op de te bedingen prijs. Het pikken geschiedt h. 1.1. alleen voor de eerste kwaliteit rijst, bestemd voor de Europeesche tafel. Gezuiverd vcm gabadëdëkstof en onreinheden. Dat de rijst vrij moet zijn van onreinheden is een redelijke eisch. De Javarijst, vooral wanneer ze door een dorschmachine tot gaba wordt verwerkt, is in 't algemeen zoo goed als vrij van onreinheden; anders is dit bij de uitheemsche, vooral de Siam cargorijst, waarin men soms de meest zonderlinge voorwerpen aantreft. Reeds bij de beschrijving van den Huiler werd er op gewezen, dat het zonder nadere bewerking bij de meeste rijstsoorten niet zal gelukken om deze volkomen vrij van gaba te verkrijgen. In den regel treft men per kilogram gepelde rijst gemiddeld 5 kor rels gaba aan, met dien verstande evenwel, dat dit getal bij rijst soorten met ongelijke korrels aanzienlijk hooger kan zijn. Ten einde een maatstaf voor de keuring te hebben, zou het maximum der toegestane gabakorrels nader kunnen worden aangeduid. Vrij van dëdëk kan de rijst, bij het gebruik van een Huiler, in den regel wel zijn, trouwens al mocht de rijst bij het ver laten van de machine nog niet volkomen van zemelen bevrijd zijn, dan is de aanwending van een eenvoudige wanmolen vol doende om aan den hier gestelden eisch te voldoen. Een ander geval is het evenwel met stof (meel—stuifmeel); in dit opzicht zou er een treffend verschil bestaan tusschen de uitheemsche- en de Javarijst; vertoont zich toch bij de eerst genoemde soort zelfs na vrij lange opbewaring zoo goed als geen stof, de Java-soorten zijn, zelfs na een goede bewerking, onder hevig aan stofvorming, een verschijnsel dat zich zeer duidelijk openbaart, wanneer men de hand in een zak rijst steekt. Over de aanwezigheid van kalk, tot wering van insecten, werd reeds vroeger gesproken, misschien zou het niet overbodig zijn te ver melden, dat vermenging van de rijst met kalk of aluin verbo den is. Ofschoon de insecten met een beetje goeden wil wel onder de onreinheden zijn te brengen, zou het o. i. aanbeveling ver dienen om uitdrukkelijk te eischen, dat de geleverde rijst vrij van insecten moet zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 39