KORT OVERZICHT VAX l)E HANDVIJIJRWAPENEN IN DE VOORNAAMSTE LEGERS. Men kan zeggen, dat het vraagstuk der handvuurwapenen,— behalve de pistolen, in de verschillende staten tot een alge- meene oplossing gekomen is, zoodat men de denkbeelden, die er aan ten grondslag hebben gelegen, thans wel kan resumeeren. Hoewel geen staat een stelsel aannam volkomen gelijk aan dat van een der andere, hebben toch de meeste stelsels één gemeen schappelijk type. Uit den aard der zaak kregen die staten, welke het laatst er toe overgingen hun troepen met repeteergeweren te bewapenen, de beste geweren. In de eerste plaats kan geconstateerd worden, dat het repe teergeweer in bijna alle legers de bewapening der troepen uitmaakt. Een punt van overweging is nog, of men de voorkeur moet geven aan geweren, die alleen als repeteergeweer gebezigd kunnen worden, dus uitsluitend met houders geladen worden, dan wel aan geweren, waarbij repeteervuur uitzonderinghet vuren en laden schot voor schot regel is, dus geweren met een magazijn in de lade of met een magazijn, dat afgesteld kan wor den. Alleen de het eerst geconstrueerde repeteergeweren (Frank rijk, Japan, Portugal) hebben een magazijn in de lade, terwijl de magazijnen van de geweren in Turkije, Denemarken en de Vereenigde Staten afgesteld kunnen worden. Alle andere stel sels hebben het magazijn onder het staartstuk verticaal naar beneden, uitgezonderd die van het stelsel Krag-Jörgensen (Dene marken, Yereenigde Staten en Noorwegen), welke horizontale magazijnen hebben. Het Engelsche geweer heeft een magazijn, dat afgenomen kan wordeneen geweer M. 1903 met vast ma gazijn wordt ingevoerd. De met houders geladen geweren hebben het voordeel, dat hiermee een voortgezet repeteervuur kan worden afgegeven.. Dit is niet mogelijk bij een stelsel met magazijn in de lade, welk

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 402