391 magazijn betrekkelijk spoedig geledigd wordt en moeilijk weer aan te vullen is. In de magazijnen voor houders liggen de patronen of in één rij boven of naast elkaar, öf in twee rijen naast elkaar. Het aantal patronen in het magazijn wisselt af van 4 tot 12. Men zegt wel, dat repeteervuur van eenigen duur in de toe komst zelden afgegeven zal worden, dat de schutter zijn munitie spoedig verbruikt, wellicht verspild zal hebben, en na een paar minuten te vermoeid zal zijn om nog een goed gebruik van zijn ge weer te kunnen maken. Hiertegenover staat, dat het repeteer vuur, goed toegepast, groote voordeelen heeft. Men moet een wapen hebben, dat den schutter in staat stelt er op elk gunstig oogenblik van gebruik te kunnen maken en het is de zaak van vuurdiscipline en vuurleiding om de vuursnelheid naar behoefte te regelen. Repeteergeweren werden dan ook bijna algemeen aangenomen. Wat de houders betreft, men heeft er, die de patronen aan weerszijden omvatten, anderen doen dit slechts aan een zijde; de laatste zijn het lichtst en het goedkoopst. Een nadeel van het toepassen van houders is, dat er een opening in het maga zijn moet zijn, waardoor de leege houders uit kunnen vallen. Door deze opening kan licht vuil in het magazijn dringen. Bij sommige geweren worden de patronen bij het laden van de houders afgestroopt, zoodat de houder niet mede in het magazijn gaat. Bij alle stelsels deden zich vragen voor betreffende gewicht, lengte en vorm van het wapen, vragen, die bijna overal in den zelfden geest beantwoord werden. Gemakkelijk hanteeren en lichtheid van een vuurwapen gaan gewoonlijk saam. De ligging van het zwaartepunt is hierbij van groot gewicht. Door grendel en magazijn werd het zwaartepunt meer naar achteren verplaatst en hierdoor ligt dit soort geweren, vergele ken met de verouderde stelsels, gemakkelijker in den aanslag. Yenneden moet worden den man een zwaarder wapen te ge ven dan strikt noodzakelijk is. Hetgeen op het gewicht van het wapen kan worden uiigewonnen, kan in den vorm van mu nitie den man worden meegegeven. De munitiehoeveelheid bij den man moet grooter zijn dan vroe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 403