395 - wapen met meerdere uitwerking dan de revolver van kan ma ken, dan is het toch een wapen krachtiger dan de revolver, tus- schen karabijn en revolver instaande, een wapen om uit de hand of aan den schouder te bezigen, waarvoor verscheidene toepas singen te vinden zullen zijn. Bewapening artillerie, maréchaus see, kommiezen, douanen, enz. De kwestie van automatische geweren is nog in een stadium van ontwikkeling en zal dit nog blijven, zoolang men geen vol- doend eenvoudig systeem gevonden heeft om er een omogswapen van tp maken, met verzekerde werking van het mechanisme, een voudige behandeling, gemakkelijk uiteen te nemen en in elkaar te zetten, weerstandsvermogen, enz. In ieder geval, waar ver zekerde munitievoorziening bij repeteergeweren nog een open vraag is, treedt de beantwoording van die vraag bij automatische geweren nog meer op den voorgrond. Men kan zich zelfs af vragen of het noodig zal zijn de vuursnelheid nog meer dan thans op te voeren. In ieder geval zullen deze geweren, evenals de tegenwoordige, in hun grootste kracht slechts aangewend moe ten worden op gunstige oogenblikken. Aan deze voorwaarde kan ook bij die wapens alleen voldaan worden, wanneer de tref kans van het wapen, de geoefendheid van den schutter, de vuur- discipline en de vuurleiding tot den hoogst mogelijken graad opgevoerd zullen zijn. Wat de trefkans der wapens van alle staten aangaat, deze is thans ongeveer dezelfde en zal dit zelfs bij nieuwe verbeteringen kunnen blijven, omdat het aanschaffen van de uit een ballistisch oogpunt beste geweren slechts eene geldkwestie is. Aan de an dere eischen, oefening, vuurdiscipline en vuurleiding is niet met geld tegemoet te komen en die legers zullen de overhand beha len, waarvan de troepen het best van het hun toevertrouwde juistheidswapen gebruik kunnen maken. Het moet nu nog uitgemaakt worden, of, wanneer door wapen en schutter aan alle voorwaarden voldaan wordt, automatische geweren beter in staat zullen stellen, op het juiste oogenblik het juiste doel krachtig te bevuren. Men heeft thans geweren, die, evenals de repeteergeweren, met houders van 5 tot 10 patronen geladen worden, waarna die I. M. T. 1906. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 407