396 patronen verschoten kunnen worden, zonder dat het geweer van den schouder gebracht behoeft te worden. Na elk schot wordt de huls automatisch uitgeworpen, een nieuwe patroon in de kamer gevoerd en de slagveer opnieuw gespannen. Men heeft thans overal, met het oog op eenvoudige munitievoorzie ning, voor geweren, karabijnen en musketten eenzelfde patroon. Men heeft getracht het gewicht van het wapen te verminderen, niet alleen door het kaliber te verkleinen, doch ook door loop en bajonet korter te maken. Het korter en hierdoor lichter maken der bajonet komt aan het schot ten goede, maar vermindert de offensieve waarde van het wapen en verkleint den moreelen in druk op den tegenstander. Om afwijkingen, tengevolge van eene plaatsing van de bajonet ter zijde van den loop te vermijden, wordt de bajonet onder den loop geplaatst. Om de hand te beschutten bij verhitting van den loop tijdens het vuur, werd eerst een mantel om den loop aangebracht (België en Denemarken). Deze metalen mantel is nu bijna overal vervallen en met succes door een eenvoudige „handbeschermer" vervangen. Uit de hierbij gegeven overzichten zijn gemakkelijk na te gaan en te vergelijken, de gewichten van de wapenen en munitie, zoo mede de systemen, de kalibers, enz. enz. Men schijnt thans, wat de repeteergeweeren betreft, op een rust punt gekomen te zijn en zoekt alleen nog naar verbeteringen en wijzigingen van projectiel, huls en voortdrijvingsmiddelen. Duitschland past een nieuwe kruitsoort toe, waardoor de aanvan kelijke snelheid belangrijk verhoogd wordt. Het is voor een staat van het hoogste belang op de hoogte te blijven van alle verbeteringen op het gebied van handvuurwa penen, om er op het juiste oogenblik zijn voordeel mee te doen. Niet te hard van stapel te loopen en toch niet achter te blijven bij de evolutiën op dat gebied is een moeilijk vraagstuk! Wil men wachten tot het beste bereikt zal zijn, dan loopt men gevaar, dat een nieuwe richting zich doet gelden, betrekkelijk kort nadat men eindelijk over stag ging! In het kort, alle handvuurwapenen bieden thans, niettegen staande hun schijnbaar ingewikkelde constructie, alle wensche-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 408