397 - lijko waarborgen aan voor eenvoud, goede werking, weerstands vermogen en veiligheid. Zij kunnen bij repeteervuur in alle hou dingen in 2 of 3 tempo's geladen worden. De bewegingen zijn gemakkelijk aan te leeren en volgen elkaar steeds in dezelfde volgorde op, zoodat vergissingen niet mogelijk zijn. De snelheid van het vuur kan opgevoerd worden bij het vuren schot voor schot tot 12 schoten in de minuut, bij snelvuur tot 8 schoten in 30 seconden. Weigeringen komen zelden voor. Het vuur is thans op 1000 M. even nauwkeurig en van meer uitwerking dan vroeger op 100 M. De offensieve en defensieve kracht der infanterie is aanmerkelijk verhoogd en hierdoor de werkingssfeer van dat wapen in hooge mate uitgebreid. Hoewel de projectie len lichter werden, werd hun indringingsvermogen grooter. Het geringe gewicht der patronen, stelt in staat bij een gegeven ge wicht meer munitie mee te voeren. Uit een tactisch oogpunt is de normale afstand van den vuur- strijd der infanterie tot op ongeveer 800 M. uitgebreid, terwijl deze in den oorlog 70/71 slechts 400 M. bedroeg. Zooals men reeds in den Russisch-Japanschen oorlog heeft kun nen constateeren, maakt de geringe zichtbaarheid van den vijand, voortvloeiende uit het gebruik van rookzwak kruit en het op groote schaal toepassen van veld ver ster kin gen, het naderen van den tegenstander zeer moeilijk. Hieruit vloeit voort, ook in ver band met het bezigen van groote troepenmassa's en het toe passen van snelvuurkanonnen, dat de vuurstrijd langer duurt en hierdoor ook de veldslagen aanmerkelijk verlengd worden. Een gevolg hiervan is weer een groote versnippering van tactische eenheden in en over de gevechtslinie en de onverbiddelijke nood zaak om van elke dekking in het terrein gebruik te maken, dan wel slechts liggende te vuren. Voor meerdere gegevens omtrent een en ander en eene gede tailleerde beschrijving van de verschillende stelsels verwijzen wij naar de studie: „Les Armes a feu portatives des Armées actuelles et leurs Munitions," voorkomende in het Journal des Sciences Militaires 1904/1905, „Modern Military Rifles" Journal of the Royal United Service Institution, 1905 en Kaszen-Kühn Waffenlehre, Heft VII, Handfeuerwaffen, 1905. A. J. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 409