28 Frisch, droog en hard. Wat verstaat men onder rijst, die frisch is? Wordt het gebezigd in den zin van versch, dus bijv. van den jongsten oogst, of bedoelt men er mede dat ze „frisch" en niet „muf" mag ruiken? Om te beoordeelen of de rijst van den jong sten oogst is, zal niet altijd even gemakkelijk vallen, beter zou bet misschien zijn om hier negatieve eischen te stellen, bv. de rijst mag niet muf ruiken, niet verlegen zijn (mat-gele of grauwe kleur). Dat de rijst droog moet zijn, is een eisch, die niet streng ge noeg gecontroleerd kan worden. Wordt dit artikel niet volko men droog, gedurende 15 dagen (tusschen twee fourageeringen) opgelegd, dan bestaat er veel kans, dat de rijst, die het laatst wordt verstrekt, geheel muf blijkt te zijn geworden. Het is misschien niet overbodig om op een kunstgreep te wijzen, die door sommige leveranciers wordt aangewend, om de rijst het voorkomen van „geheel stofvrij" te geven. Daartoe wordt kort voor het fourageeren de partij met een weinig water besprenkeld, vervolgens goed door elkaar gewerkt, met het gevolg, dat inderdaad de aanwezige stofdeeltjes aan de korrels gaan kleven. Een middel om deze handelwijze aan het licht te brengen, is het volgende. Daags vóór het fourageeren wordt de rijst in ba len, goed dicht aaneen gesloten, opgestapeld; is de rijst niet volkomen droog, dan zal men dit den volgenden dag door de onstane broeiing vrij duidelijk kunnen merken. De graad van hardheid hangt af van de soort en van den ouderdom, rijst van jonge gaba is aanvankelijk min of meer zacht, maar wordt na enkele maanden zelfs glashard. Omtrent de smaak worden geen eischen gesteld, toch kan het proeven van de ongekookte rijst van zeer veel nut zijn en omdat het zoo gemakkelijk te controleeren is, zou het o.i. aanbeveling verdienen om als voorwaarden te stellen, dat de rijst smakeloos moet zijn en geen bittere of zure bijsmaak mag hebben. Het nemen van een kookproef bij iedere keuring stuit op praktische bezwaren, anders zou ook dit een niet te versmaden controle zijn op de hoedanigheid der aangeboden rijst. Niet meer gebroken dan de in den handel voorkomende tafelrijst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 40