405 Toch meende men met proeven met linnen op den goeden weg te zijn voor het vervaardigen van kaarten voor veldgebruik, in dien men er slechts in slaagde om het linnen zoodanig te prepa reeren, dat de bovengenoemde bezwaren grootendeels ondervan gen werden. In linnen, bedekt met een emulsie (kalk), meende men dit gevonden te hebben en werkelijk waren de moeilijk heden bij de reproductie belangrijk minder en wees ook een proef in 1901 te Buitenzorg bij het 18e bataljon genomen uit, dat aan dit kaartenmaterieel groote voordeelen verbonden waren; edoch een groot bezwaar bleef bestaan: zoolang de kaart droog bleef kon men haar naar willekeur zonder bezwaar verfromme len en knoeien, nauwelijks echter werd ze goed nat of de emulsie begon los te laten om met de drukinkt te verdwijnen en in plaats van een kaart had de verbruiker nog slechts een stuk linnen te zijner beschikking. Talrijke monsters uit Nederland en het buitenland betrokken vertoonden hetzelfde bezwaar, bij alle liet de emulsie los. Bij gebrek aan beter worden thans op het topographisch bu reau van een groot aantal detailkaarten een gedeelte van de op laag op geprepareerd linnen gedrukt. Intusschen is men in Duitschland op een geheel ander denk beeld gekomen. Ook in dat land, waar sinds de tijden van den grooten Moltke de topographische dienst eene belangrijke schrede vooruit is ge gaan en thans onder de best georganiseerde gerekend kan wor den, heeft men dezelfde bezwaren gevoeld voor het gebruik te velde van papieren kaarten; ook daar heeft men linnen kaarten vervaardigd en ook daar schijnt de techniek de bezwaren daaraan verbonden, niet overwonnen te hebben. Eene onlangs genomen proef met een op geprepareerd linnen gedrukte Duitsche stafkaart toonde n. 1. aan, dat van een goed nat worden dier kaart evenmin sprake mag zijn als bij de Ned. Indische linnen kaarten. Andere proeven met overtrekken van gewaste taf en van cel luloid om de kaarten tegen vuil en nat worden te beschutten vol- ren, bv een detailblad van de residentie Batavia 1. 25000, met de snelpers 4 uur met de handpers 5 dagen of 30 uur noodig zijn. Per dag (6 uur) kunnen met de snelpers van één steen 2000 vellen papier bedrukt worden, met een handpers 150.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 417