29 De hier gestelde eisch laat aan duidelijkheid veel te wenschen over, omdat eene definitie, wat men onder tafelrijst heeft te ver staan, niet wordt aangetroffen. Men onderscheidt h. t. 1. meestal twee soorten van tafelrijst en spreekt van le soort met minder dan 20 breuk, en 2e soort met 30—85 breuk. Enkele firma's brengen nog de z.g. prima tafelrijst in den han del, die slechts 3 breuk bevat. Waar nu het begrip „tafelrijst" op zich zelf heel vaag is, daar behoeft het wel geen betoog, dat de hiervoren vermelde eisch van nul en geener waarde is. Hier dient uitdrukkelijk te worden vermeld, hoeveel procent aan breuk mag worden toegestaan. De voedingswaarde ondergaat natuurlijk bij een grooter of kleiner breukgehalte geen verandering, alleen het opbewaren van sterk gebroken rijst schijnt met meer zorgvuldigheid te moeten geschieden. Enkele procenten meer breuk heeft in den handel een merk baren invloed op den prijs, het verdient o.i. dus aanbeveling om, ter voorkoming van onnoodig opdrijven der inschrijvingsprijzen,, de maximum breuk niet te laag te stellen. Men onderscheidt in den handel breuk en i/3 breuk, al naar mate de korrels de grootte hebben van een halve of derde nor male korrel, de kleinere breuk wordt gruis genoemd. Het zou misschien aanbeveling verdienen, om J en 1/8 breuk toe te staan, maar om gruis te weigeren. Om de procenten aan breuk te controleeren, neemt men een steekproef. Iedere zak, bij groote partijen één van de tien zakken (nooit Ho. 10, 20, 30 enz., maar onregelmatig één uit elk tiental bv. 8, 17, 23, 39 enz.), wordt 3 maal gestoken, onder, midden en boven, door middel van een hol metalen of houten kokertje, waarmee men tot in het hart van een zak kan komen. De aldus verkregen rijst wordt zeer zorgvuldig dooreengemengd en daarna enkele proeven van 30 gram bv. op een zwart papier uitge spreid, de afgezonderde breuk gewogen, vervolgens het berekend. Levering op monster zou de taak der keurders aanmerkelijk verlichten, maar deze wijze van levering is zoo goed als onuit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 41