408 - Aan de achterzijde van het belichtingstoestel vindt men een schuif, die men openen kan om het licht van het gloeilampje voor andere doeleinden, o. a. het lezen van berichten enz. te benutten. Is deze schuif gesloten, dan is noch van achteren noch op zijde van het toestel eenig licht te bekennen. Het gewicht van het belichtingstoestel bedraagt 145 gram, het geheel alzoo 250 gram. Voor het gebruik te velde wordt het toestel geborgen in een lederen foudraal (gewicht 110 gram), waarin zich een miniatuur kaartentasch bevindt, die voldoende ruimte aanbiedt voor 6 dia positieven (gewicht 6 X 20 120 gr.). Dit foudraal kan zoowel aan een koppel als aan eenige knoopen van de jas gedragen worden. Boven op het fondraal kan een kompas met arreteertoestel aangebracht worden. En hiermede is de beschrijving ten einde en hebben wij kennis gemaakt met een uitvinding, die de aandacht overwaard is. Het is toch gelukt om in een klein bestek en met gering gewicht een toestel te maken, dat in staat stelt om zoowel bij dag als bij nacht en bij elke weersgesteldheid een kaart te lezen en daarop zelfs de opstelling van troepen enz. aan te teekenen. Voor den nog vrij hoogen prijs van 25 Mark is het apparaat met foudraal in den handel verkrijgbaar. In Duitschland is men alzoo de oplossing van het kaarten- vraagstuk meer nabij gekomen, al kan er ook hoegenaamd geen sprake van zijn om de reproductie van papieren kaarten ter zijde te stellendoch in andere landen, in Nederl. Indië met zijn tro pisch klimaat, is men daar evenzeer gebaat bij de uitvinding? Ter beantwoording dezer vraagt dient vooreerst opgemerkt te worden, dat het vervaardigen der diapositieven het geheim van den uitvinder genoemd wordt. De moeilijkheid daarbij is om droge of natte platen te vinden, die zoodanig geprepareerd zijn, dat men er bij 13.5 malige vergrooting, zooals bij de mikropho- toskoop geschiedt, bijkans geen onregelmatigheden in kan ont dekken. Men vergete niet, dat het kleinste korreltje, de geringste on effenheid in de émulsie, al spoedig een oppervlakte van meerdere houderden vierkante meters terrein onleesbaar maakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 420