DE VELDARTILLERIE EX DE RUSSISCH- JAPANSCUE OORLOG. 1. Inleiding'. De Russisch-Japansche oorlog ligt nog te kort achter ons, het oorlogstooneel is te verwijderd, de cartografie te onvoldoende, de taal der oorlogvoerenden te weinig gemeen goed, de houding der bevelvoerenden tegenover oorlogscorrespondenten te wan trouwend, dan dat nu reeds, nog geen twee jaar na den proloog, pas enkele maanden na de finale van dit bloedige drama de gang der gebeurtenissen tot in bijzonderheden bekend zou kunnen zijn. En eene gedetailleerde beschrijving is een onmisbaar vereischte, als men uit de krijgsgebeurtenissen zelf taktische conclusiën wil trekken. Dientengevolge wordt het belang van een oorlog voor de tak tische wetenschap minder beheerscht door militaire factoren als grootte en organisatie der legers, bewapening en qualiteit dei- troepen enz., dan wel door de omstandigheid of er veel over zoo'n oorlog gepubliceerd wordt.' Yan de meeste krijgsgebeurtenissen wordt nimmer zóóveel bekend, dat den theoreticus voldoende gegevens ter beschikking staan om zelfstandig tot conclusiën op het gebied der taktiek te kunnen komen; in het gunstigste geval verloopen er zoovele jaren al eer het beeld, dat de krijgsgeschie denis levert, eenigermate volledig en betrouwbaar is, dat on derwijl bewapening enz. dermate gewijzigd zijn, dat de leeringen niet op eenmaal kunnen overgebracht worden op de praktijk. In dezen zin wordt eerst nu voldoende omtrent den Fransch- Duitschen oorlog bekend. Toch moet de taktische wetenschap bovenal op empirischen grondslag berusten en kan zij de lessen uit het jongste verleden voor hare ontwikkeling niet missen, Zij is daartoe gedwongen te luisteren naar hen, die zooeven uit den strijd zijn terugge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 458