448 jongens te blijven luisteren naar de tot nu toe voor ons ver borgen zaken, waarover de meester vertelt; dan zijn we op gelijk terrein gekomen. Die schrijvers weten door omstandigheden, van ons (niet van onze Regeering) onafhankelijk, meer van den Oost-Aziatischen oorlog dan wij en wij zijn dankbaar, dat zij die meerdere kennis tot gemeen goed hebben willen maken. Maar zoodra de citroen is uitgeknepen, wordt hij weggegooid; zoo radicaal behoeven wij niet te werk te gaan, doch we moeten scherp blijven onderschei den bij één en denzelfden schrijver in één en hetzelfde geschrift: nu spreekt de man, die meer weet dan wij, doordat hij uit voor ons onbereikbare bronnen heeft geput en dan weer de man, die op grond van de nu ook aan ons bekende gegevens conclusiën gaat trekken, de man, van wien het nog te bezien staat of hij daartoe beter gerechtigd is dan wij. Het positieve, dat aange boden wordt, nemen we dankbaar aan; het speculatieve eerst dan, als we het er mede eens zijn. Achtereenvolgens zal ik behandelen, na eene korte karakte ristiek der in Mandchurije opgetreden veldartillerie, de meest opvallende verschijnselen, die van het oorlogsveld gemeld wor den, en daaraan eenige beschouwingen met het oog op de toe komst vastknoopen; vervolgens worden nog eenige vraagstukken van den dag uit het gebied der artillerie-taktiek in het licht der Oost-Aziatische krijgsgebeurtenissen bekeken, terwijl ten slotte de kwestie, waarin zich de invloed van den Russisch-Japanschen oorlog vermoedelijk het sterkst zal doen gevoelen, de grootte der munitie-uitrusting, ter sprake komt. II. De vertegenwoordigers van Sinte Barbara in Handcliurije. Het Japansche leger in 't algemeen en de veldartillerie in 't bij zonder zijn copieën naar het Duitsche origineel. Toen na den Chineeschen oorlog van 1894 de Japansche veldartillerie tot ver wapening overging, huldigde zij daarbij dezelfde beginselen, die in Duitschland tot de invoering van het snellaadkanon M/96 hadden geleid. Kleine technische verschillen, misschien verbe teringen, evenmin als, in verband met den toestand van het ver moedelijke oorlogstooneel, de opoffering van een gedeelte der uit werking aan de beweegbaarheid, veranderen iets aan het feit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 460