449 dat het Arisaka-kanon M/98 volgens de toenmaals in Duitschland heerschende denkbeelden geconstrueerd is. In overeenstemming met het materieel herinneren organisatie en reglementen even eens sterk aan hel. Duitsche model. Deed dus de Japansche veldartillerie in 1898 maar eene be scheiden schrede op de brug, die over de pijlers vaste spoor, veerspoor enz. van het oude achterlaad-geschut naar het snel vuurkanon leidt, dit had het voordeel, dat de krachtige Duitsche nijverheid haar kon steunen bij eene snelle verwapening, zoodat de troep lang en breed vertrouwd was met het nieuwe wapen, toen in het begin van 1904 het oorlogsuur sloeg. We zien dus de Japansche artillerie ten strijde trekken met verouderd ma terieel en met verouderde reglementen, die echter in logisch verband met het materieel zijn opgesteld; we zien haar inden loop van den oorlog gedwongen hare taktische inzichten te wijzigen, de reglementen los te laten en het geschut anders te gebruiken en we zien dan ook, dat het materieel niet berekend is op een gewijzigd gebruik. Totaal generaal: teleurstelling. Het beeld aan Russische zijde heeft eene andere wordingsge schiedenis. Rusland had al eerder den weg der verwapening ingeslagen, voorgelicht door artilleristen van eigen bodem, als de generaal Engelhardt. Of die voorlichting onvoldoende is geweest dan wel of de Poetilof fabriek niet op de hoogte van haar taak was, zeker is het, dat de Russische artillerie den kloeken sprong, die de artillerie van „la nation amie et alliée" in 1897 deed, in tweeën of drieën trachtte te volbrengen, waardoor zij in 1895 in de sloot viel, daarin ten jare 1900 een eindje was voort- gekrabbeld, om eindelijk met het geschut M./1902, dat nu pas ingevoerd zal worden, den vasten wal van het echte snelvuur- geschut te bereiken. Het kanon M. 92/95, waarmede bij het uitbreken van den oorlog nog het grootste deel der Russische veldartillerie bewapend wasi belichaamt eene mislukte poging tot beperking van den affuit terugloop, terwijl de gasafsluiting de Bange elk idee vaD snel laden op den achtergrond dringt. Voortgezette proeven leidden tot het kanon M./1900, waarmede in Februari 1904 pas de veld- artillerrie der aan de Westgrens gelegerde korpsen bewapend was. Deze vuurmond had een echt snelvuurkanon moeten zijn,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 461