450 doch de technische inrichting tot het opvangen van den terug stoot is onvolmaakt, zoodat de affuit steigert en na elk schot op nieuw gericht moet worden. Schilden waren om overwegingen van moreelen aard niet aan gebracht; trouwens het niet-stilstaan van het stuk bij het vuren en het buitendien al hooge gewicht van het afgelegde stuk zou den volgens sommigen het nut van schilden toch problematiek gemaakt hebben. Bij het uitbreken van den oorlog was het kanon M./1900 pas kort geleden aan de bovengenoemde troepen uitgereikt, terwijl een reglement nog niet was verschenen. De naar het oorlogs terrein gezonden korpsen wisselden hunne artillerie regimenten om met de korpsen aan de Westgrens; buitendien werd de aan maak bespoedigd. Eerst eenige maanden na den aanvang dei- vijandelijkheden verscheen in Nei 1904 het reglement voor het nieuwe geschut; het bevat een eenigszins zonderling mengsel van oude en nieuwe taktische denkbeeldenhet personeel had geen tijd zich met materieel en reglement vertrouwd te maken. We zien dus aan Russische zijde naast een verouderden vuur mond een, zij het ook lang niet volmaakt, modern snelvuurkanon optreden volgens verouderde taktische regelen, welke fout zich in de eerste gevechten zwaar straft bij de Russen, die numeriek ver in de minderheid zijn; we zien dan ook bij deze artillerie nieuwere taktische inzichten ingang vinden, voor welker toe passing het materieel niet geheel geschikt is en het van nature niet zeer ontwikkelde personeel nog minder, onvoorbereid als het is, en het resultaat is ook hierteleurstelling. „Ce qui prouve, que tout se tient et qu'avant d'adopter défmiti- „vement le type d'une bouche a feu, il faut être fixé sur les princi- „pes, qui régiront son mode d'emploi". De Russisch-Japansche Oorlog brengt, misschien ten over vloede, nog eens het bewijs van de juistheid dezer door Lang- lois in 1892 uitgesproken stelling. De vraag rijst nuwelke lessen kunnen wij dan met het oog op het nieuwe geschut, waarvan de aanschaffing wel spoedig zal plaats vinden, in taktisch en technisch opzicht uit den Russisch-Japanschen oorlog trekken? Uit het voorgaande zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 462