- 451 - duidelijk zijn, dat ons geene regels kant en klaar thuis bezorgd worden. Ik heb tot vervelens toe in het I. M. T. gewezen op den belangrijken sprong, dien de Fransche artillerie op taktisch en op technisch gebied gedaan heeft. Behoudens eenige kleine verbeteringen kan de Indische artillerie m. i. niet beter doen dan het voorbeeld der Franschen te volgen, maar dan ook ge heel, ten volle, zonder afdingen, zonder concessies aan verou derde opvattingen. Men zou zoo denken, nu wij zoovele jaren later dan de Franschen tot verwapening overgaan, in welk tijds verloop de techniek niet heeft stilgestaan en twee oorlogen ge voerd zijn, dat wij nu ook de Fransche artillerie vóór kunnen komen. Naar mijne meening zal dit slechts op ondergeschikte punten het geval kunnen zijn, zóó vooruitziend was de blik van hen, die de ontwikkeling der Fransche artillerie leidden. Ik vind steun voor deze mijne opvattingen bij een autoriteit, die ook in onze artillerie hoog in aanzien staat, namelijk den Generaal Rohne, die na studie van het Fransche systeem (en zonder ern stige studie is het onmogelijk in het wezen daarvan door te drin gen) rusteloos poogt de voordeelen aan zijne landgenooten dui delijk te maken, door welke zoogenaamde gallomanie hij zich de geheele bent van officiëele en officieuze, veelal anonieme schrij vers op den hals haalt. Modern noem ik daarom de taktiek en techniek der Franschen, verouderd noem ik het Duitsche reglement en geschut M./96, de denkbeelden van v. Hofbauer en zoovele andere, de artille riemassa, vizierkorrel, richtvlak, affuit-terugloop enz. enz. Modern geschut is dus niet in den Russisch-Japanschen oorlog opgetreden, zoodat de techniek niet heeft kunnen leeren of zij zich in den jongsten tijd in de goede richting ontwikkeld heeft en nog veel minder gegevens heeft kunnen verzamelen om den weg ter verdere volmaking aan te wijzen. Des alniettemin heeft Sinte Barbara wel eenig profijt van dezen oorlog, want bij biedt de gelegenheid om na te gaan of de overwegingen, die de Fransche artillerie er toe leidden de oude beproefde taktische regels over boord te werpen, inderdaad praktisch juist zijn. De Russisch- Japansche Oorlog is voor de moderne Veldartillerie eene soort van taktische proef op de som. Buitendien blijkt duidelijk, welke eischen door de moderne ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 463