454 - De infanterie zoekt zich eveneens zoo onzichtbaar mogelijk te maken. Breidt de duisternis hare beschermende vleugelen niet uit, dan wordt angstvallig van de kleinste oneffenheden van het terrein partij getrokken, waartoe de Japansche infan terie bij den aanval zich soms met geheele compagnien in de colonne met éénen voortbeweegt. Een oorlogscorrespondent, R. Kaun, verhaalt hoe op deze wijze door de doelmatige formatie of liever de afwezigheid van elke formatie op 31 Augustus 1904 een aanval der Japanners met drie bataljons in eerste linie op eene heuvelstelling ten Zuiden van Liaujang gelukte, zonder dat de aanvallende infanterie een schot loste en zonder veel steun van artillerie-vuur. Gegraven is er in Mandchurije buitengewoon veeleene nieu wigheid, overdekte infanterie-gevechtsloopgraven, werd in het laatste deel van den oorlog door beide partijen toegepast. De Japanners wisten op bewonderenswaardige wijze offensief en pionieren te combineerenindien eene Japansche tirailleurlinie zich moest neerwerpen, beantwoordde van de twee man één het vuur der Russen, terwijl de andere, op den grond liggende, in korten tijd eene dekking voor zich en den buurman maakte. Ook de artillerie maakte kwistig gebruik van de schop; de Japansche reglementen schrijven dit uitdrukkelijk voor in aller lei omstandigheden, waarin menig artilerist van anderen land aard geen tijd voor graafwerk zou meenen te hebben. Dat zoozeer naar onzichtbaarheid en dekking gestreefd wordt, ligt ten deele aan de groote uitwerking van het veldgeschut. De praktijk bevestigt de juistheid der theoretische berekeningen omtrent die uitwerking op zichtbare doelenmaar zij vergissen zich, die geen rekening houden met het feit, dat het resultaat dier berekeningen geene absolute waarde heeft, doch slechts kan dienen tot vergelijking, aangezien de. doelen in den modernen veldslag niet dan zeer korten tijd zichtbaar zullen zijn. Hoe moet de veldartillerie nu „kriegsmassige" doelen bestrijden? De bekende geschiedschrijver der Duitsche Artillerie, de gene raal Müller heeft jaren geleden den volgenden regel gegeven: „Gegen Punkte, wo man feindliche Truppen nur vermuthet, also „auck gegen verdeckt stehende, feuern, heiszfc nach einem unerreicb-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 466