455 - „baren Ziele streben, Kraft und Munition vergeudendieses Feuer „ist unzulassig." Deze regel is nog van kracht, wil men niet vervallen in het kolossale munitieverbruik, dat in den Russisch-Japanschen oorlog zoozeer de aandacht trekt. „Die russische Artillerie bat nicht selten Strecken unter Feuer „gehalten, wo überhaupt kein Japaner gewesen ist". (Löffler). Stelt men zich het slagveld in zijne „unheimliche" leegte voor, beide partijen zich zooveel mogelijk verbergende, terwijl het rookzwak kruit de opstellingen niet verraadt; hoe moet dan de artillerie den vijand hare macht doen gevoelen Daartoe moet zij in de eerste plaats in het bezit zijn van de allerbeste hulpmiddelen om doelen op te sporen. In navolging van de Ja panners moet voor elk officier het bezit van een uitmuntenden kijker en niet van „een" kijker voorgeschreven zijn; verder dient per batterij over een eerste klasse verrekijker op voetstuk beschikt te worden. Eveneens zijn goed geoefende, dus afzon derlijk daarvoor opgeleide doelverkenners onmisbaar. Over 't algemeen moet men bij modern geschut het personeel meer in specialiteiten verdeelen. Tegen gedekte doelen is vlakbaan geschut machteloos en moet daarop als regel dan ook niet vuren. In Duitschland heeft men op B. G. T. vuur vertrouwd en zoodoende van eene afzonder lijke projectielsoort verwacht, wat slechts van een apart geschut- type verkregen kan worden, zooals Krupp het uitdrukt. Het is echter mijns inziens nog de vraag, of dit speciaal-geschut, de veldhouwitser, wel voor die taak berekend is. De vuurleiders moeten eene juiste voorstelling hebben van het vermogen van het geschut en geene munitie verkwisten op doe len, die zij toch niet treffen kunnen, waartoe ik in do eerste plaats de gedekte en voorts een groot deel der gemaskeerde reken. Zij moeten hun kracht bewaren en aan de verzoeking tot vuren op onbelangrijke doelen weerstand bieden, om gereed te zijn, indien zich een gunstig moment voordoet. Generaal Percin schreef een zestal jaren geleden: la position de surveillance sera en quelque sorto la sitna-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 467