84 1000 M. te openen, gewenscht is het echter dit eerst op korteren afstand te doen, hetgeen o.a. dan mogelijk is als de tegenpartij onbekend is met de opstelling van den verdediger, of wanneer de aanval door slecht gedisciplineerde troepen wordt uitgevoerd. De beslissing zal door de hoofdreserve c. q. sectorreserves wor den verkregen zoodra de tegenpartij tot den stormaanval over gaat; alsdan wordt de bajonet opgezet, magazijnsvuur afgegeven en tot den tegenaanval overgegaan. Reglement der Veldartillerie. Volgens dit reglement (Field Artillery Training 1902) behoort de artillerie zoover mogelijk naar voren in de marschcolonne plaats te nemen, ten einde zoo vlug mogelijk te kunnen ingrijpen en de volgende troepen tijd tot ontwikkeling te geven. Van dekkingen, zoowel gedurende den opmarsch naar de stelling als gedurende den marsch daarheen, moet een ruim gebruik gemaakt worden. Elke vuurmond wordt op marsch onmiddellijk gevolgd door een munitiewagen. Bij het verlaten der marschcolonne wordt bij de veldartillerie een vaste dekking van bereden troepen ingedeeld. De artilleriecommandant ontvangt mededeeling van de alge- meene plannen, omdat slechts hierdoor samenwerking mogelijk is. De ondersteuning van den infanterieaanval door artillerie vuur moet zoolang mogelijk voortgezet worden, totdat de opruk kende infanterie dit belet; eerst dan moet het vuur op het terrein achter de stelling gebracht worden. Waar dit reglement over de verdediging handelt, is sprake van bewegelijke colonnes" waaraan artillerie wordt toegevoegd; in zekeren zin reserves met artillerie, die gereedstaan voor tegen aanvallen, aanvallen tegen de flanken der tegenpartij e. d. Uitvoerige voorschriften worden verder gegeven voor verken ners en patrouilles, waarbij vooral gewezen wordt op de nood zakelijkheid, dat ook de onderofficieren zich op vaardigheid in het kaartenlezen toeleggen en in staat zijn zich in onbekend terrein te oriënteeren. Gevechtsleer. Yan den aanval van cavalerie wordt niet gesproken, wel van

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 46