458 uit te leggen, hoe de Fransche sehietmethode en alles wat daaraan annex is, een logisch aaneengeschakeld geheel is, waaruit geen schakeltje gemist kan worden. Het is duidelijk, dat de Russen moeilijk, nadat hun geschut gemaakt was, eene even snel tot het resultaat leidende methode hebben kunnen opstellen en ge durende den oorlog in zich opnemen en verwerken. Een leer tijd van eenige maanden is voor vuurleiders bij modern geschut veel te kort. Generaal Langlois, iemand, die het weten kan, zegt naar aanleiding van eene vergelijking tusschen de Fransche en de allernieuwste Duitsche veldartillerie: Zal men ten onzent begrijpen, dat de verwezenlijking van de herhaaldelijk geuite wensch naar scheiding van het officiers korps der bereden en dat der onbereden artillerie bij de invoering van modern geschut een onafwijsbare eisch wordt? Promotie- belangen of wat anders de scheiding tegenhoudt, moeten wijken voor het algemeen belang. Het meest gewenscht zou zijn, dat al op de K. M. A. de toekomstige bereden artilleristen eene aparte opleiding kregen. Of dit te bereiken zal zijn? In elk geval is de tegenwoordige toestand bij de Indische artillerie onhoudbaar; eene regeling in den geest vandeNeder- landsche is dan nog te verkiezen. Maar niet alleen bij den vijand, ook bij de eigen partij heerscht de dekkingswoede. Moet onze artillerie daaraan ook offeren? Mijns inziens moet volmondig Ja! geantwoord worden. En het offer moet volledig zijn, maskeering en indirecte lichting moe ten althans bij de oefeningen regel worden. De krijgsgod lijkt zelfs in Mandchurije niet op den Chinees met zijn stereotiep „boleh tawar!"; Russen noch Japanners waren in den oorlog spaarzaam met menschenlevens, toch dwong de oorlogservaring beiden tot het stelselmatig zoeken naar maskeering. De Russische artillerie heeft de les duur betaald. „En outre, nous avons encore pendant quelques années une autre „cause tres sérieuse de supériorité; e'est l'habileté de nos capitaines „a utiliser les propriétés du canon a tir rapide, dont l'emploi judicieux „demande une assez longue initiation. II faudra bien cinq ou six „ans aux artilleurs allemands pour arriver au même résultat". „Notre aversion pour le tir a pointage indirectl'emploi mal com- „pris et la direction défectueuse du tir de l'artillerie, furent les seules

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 470