459 Wij bezitten niet een haast onuitputtelijken voorraad, die toestaat lessen duur te betalen en dan nog genoeg over te hou den. Laten wij dus profiteeren op kosten van een ander. De algemeen als dapper en zelfs als roekeloos bekende Russen waren te voren niet van plan aan het streven naar onzichtbaarheid te offeren, evenals zij hooghartig de bescherming van het schild hadden afgewezende oorlogspraktijk dwong hen daartoe. Slaan wij deze les niet in den wind Modern veldgeschut moet dus geschikt zijn om als regel uit gemaskeerde stellingen te vuren, ook op bewegende doelen. Hier op waren de in Mandchurije optredende kanonnen niet berekend; toen de artillerie gedwongen werd naar maskeering te streven, moest een deel van de uitwerking opgeofferd worden. Dit behoeft bij modern veldgeschut niet. Het richten zelf geschiedt in gemaskeerde stellingen beter, doordat de aandacht van de bediening niet wordt afgeleid; dit wordt bevestigd dooi de ondervinding van Hamilton-Gordon in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Men moet zich niet van de wijs laten brengen door een beroep op moreele gronden of door uitlatingen als de volgende „causes de nos échecs du début et de la perte d'un certain nombre „de pieces dans les premières rencontres avec les Japonais." (overste „Pachtchenko). 1) „Die russische Artillerie wurde rasch durch Schaden klug. Sie „ahnte die japanische Positionswahl nach und verlegte sich fast aus- „schliesslick auf den indirekten Schuss". (v. Hoen). „Damit aber die Artillerie ihre „Rafales" ordentlich anbringen „kann, muss sie sich mehr als bisher von der Deckung durchs Ge hande freimachenwer seine Geschütze angstlich hinter den Kamm „der Höhe zurückzieht, kommt bei der Notwendigkeit, beim Wirkungs- „feuer mit Sekunden zu rechnen, mit seinen „Rafales" zu spat, um „so mehr, als diese nicht selten ein Wenden, Vorbringen oder gar „Frontveranderungen bedingen werden „Artillerie gehort oben hin, wo sie nach allen Richtungen Aus- „schuss hat." (C. v. B. K.) 1) Batterij-Commandant liij de 9e Russische artillerie-brigade. Zie: „L'Artillerie russe au combat de Da-tchi-tsiao". (11/24 juillet 1904) Revue d'Art. Février 1905. Ongeveer hetzelfde verhaal is te vinden in Mitth.-2-1905 en in Schweiz. Z. Art. u. Genie 5-1905. I. M. T. 1906. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 471