460 - De moeilijkheid bij gemaskeerde stellingen is niet de richting, maar de waarneming en vuurleiding; zij is in 't geheel niet onoverkomelijk, als maar in de goede richting geoefend wordt. De Russen zouden ook in dit opzicht tijdens den oorlog veel geleerd hebben 1). Zij, die weinig van maskeering willen weten, vestigen hun hoop op de schilden, zoo C. v. B. K. De Fransche artillerie heeft daarentegen tegeiijk met de invoering der schilden de ge maskeerde stelling tot regel gemaakt en terechtv. Hoen ver telt van 2 Russische batterijen bij Wafankou, die opgesteld in goed zichtbare gronddekkingen niet alleen tot zwijgen gebracht werden, maar ook één voor één hare kanonnen zagen demon- teeren. Slechts één stuk van de 16 bleef intakt en dit had geene plaats in de zichtbare dekkingen kunnen vinden, waarom het zich gemaskeerd achter maïs had opgesteld. Zichtbare schild- batterijen kan men met G. gemakkelijker buiten gevecht stellen dan zichtbare ongepantserde stukken, omdat het oppervlak, dat de schokbuis doet werken, grooter is. Tegen gemaskeerde schild- batterijen is G. vuur veelal munitie-verkwisten, terwijl de G.K. nooit tegen het schild op kan, onverschillig of het al dan niet te zien is. Hoe men eene gemaskeerde schild batterij bestrijden moet, is een nog onopgelost vraagstuk. Trouwens maskeering gaat boven dekking, althans in den velaoorlog; dit is in Mandchurije genoegzaam gebleken, De aldus versmade zichtbare emplacementen bewezen herhaal delijk, zoo bij Da-tchi-tsas, als schijn batterijen belangrijke diensten. Wat de dekkingen aangaat, zijn schilden natuurlijk een eerste vereischte; er blijft dan echter nog veel over, dat niet gepant- seid is en het pantser zelf is niet voldoende sterk tegen groote „Das wichtigste Erfordernis jeder Deckung ist aber das unbedingte „Verschwinden im Gelande. Für die Artillerie hat es sich als weit „günstiger herausgestellt, lieber 400 bis 500 M. hinter Geschützein- „schnitten zu bleiben, die leicht erkennbar sind, als in derartige „Deckungen hineinzugehen". (Töffler.) 1) Zie Revue d'Art. Sept. 1905. „Conduite du tir par signaux optiques en Jlandehourie".

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 472