DE NEDERLANDSCHE 7 c.M. VELD 1905. Met Plaat XIII. Ook Nederland trad in het voetspoor der meeste Europeesche Staten en ging over tot eene verwapening der bereden artillerie. Na langdurige en nauwgezette proeven, waarbij vuurmonden van 7 c.M. met vuurmondterugloop van de firma s Schneider en Co. en Krupp beproefd werden, werd besloten het materieel van de laatste firma aan te nemen. Ook de Skodawerken in Pilsen hadden verzocht voor mede dinging in aanmerking te mogen komen, doch de hiervooi be stemde stukken konden niet op den vastgestelden datum in Nederland aanwezig zijn, zoodat het materieel van deze firma met met dat der beide andere firma's vergeleken kon woiden. De kosten van de ver wapening der bereden artillerie ^ïden «eraamd op 7.000.000. Reeds in het najaar van 1905 had met de aflevering van het geschut een aanvang gemaakt moe ten zijn. Dit geschiedde echter niet, voorloopig werd slechts, de zoogenaamde proefbatterij in dienst gesteld. Hiermede wer den in den loop van 1905 te Oldebroek schietoefeningen ge houden, terwijl de batterij ook deel nam aan de manoeuvres door de 3e Divisie in het najaar in Zuid-Limburg gehouden Daar zagen wij het Nederlandsche snelvuur geschut voor het eerst in actie en trok het zoozeer onze aandacht, dat wij verzoch ten later te Breda het geschut nauwkeuriger te mogen bezich tigen. Dit verzoek werd gereede toegestaan. Daar men zeker ook in Indië wel iets naders omtrent het Nederlandsche snelvuurgeschut zal wenschen te vernemen, kwa men wij er toe een korte beschrijving van die geschutsoort op te stellen. Toezegging werd ontvangen, dat eene studie over het tactisch gebruik van snelvuurgeschut te velde, getoetst aan de m vel schillende staten daaromtrent gegeven voorschriften, aan di

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 493