484 past in de doorboorde nok beneden aan het achterstuk van het kanon (A). Door middel van de spanschroef (0) worden nu ka non en remcylinder verbonden. De remcylinder is gevuld met Ongeveer 5.5 L. glycerine. Om den remcylinder zijn vier stuks spiraalveeren geschoven met beurtelings R. en L. schroefwending. De achterste veer rust tegen den achterwand van de wieg, de voorste tegen den kraag (a) op den remcylinder. Door het aandraaien van de spanschroef, welke gaat door de bodemschroef van den remcylinder, worden de veeren gedeelte lijk gespannen, waardoor eene vóórspanning van 260 K.G. ver. kregen wordt; hierdoor ligt de vuurmond steeds in vooruitge. schoven stand op de wieg. Bij het afgaan van het schot voert het kanon den remcylinder mee naar achter. De zuigerstang zit vast in het deksel van de wieg. De glycerine wordt bij den terugloop achter de zuigerklos geperst door de openingen in dien klos en in het ventiel. Aan het ventiel bevinden zich twee nokken, welke glijden door schroef- vormig-verloopende groeven in den binnenwand van den cylin der, waardoor gedurende den terugloop het ventiel draait ten opzichte van den zuigerklos. De openingen, waardoor de glyce rine naar achter wordt geperst, worden hierdoor geleidelijk klei ner tot ze geheel gesloten zijn als de achteruitgaande beweging- van het kanon is uitgeput. De automatische regeling van het doorstroomen van de glycerine moet zeer nauwkeurig geschie den en heeft dan ook voor ieder stuk afzonderlijk langs empiri- schen weg plaats. Gedurende den terugloop worden de spiraalveeren om den cy linder tusschen den kraag van den cylinder (a) en de achterzijde van de wieg (b) tot op ongeveer 1/5 van hun oorspronkelijke lengte saam gedrukt. (Zie de Plaat). Ook deze veeren werken tot de remming krachtig mede, evenals de wrijving van de klauwen over de wieg. Na afloop van den terugloop ontspannen de veeren zich weder en druk ken het kanon naar voren. Hierbij moet de Glycerine in den cylinder weer vóór de zuigerklos geperst worden, eerst dooi de slechts weinig, later door de geheel geopende openingen in ventiel en zuigerklos. Het terugloopen van het kanon in bat-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 496