485 terij geschiedt daardoor, in welken stand de vuurmond zich ook mocht bevinden, onder elevatie of onder declinatie, geheel zon der schokken. Eventueele schokken worden bovendien nog ge broken door een getahpertja kussen, dat zich achter den achter wand van de wieg bevindt. De normale terugloop bedraagt 1280 m.M. Om den terugloop te kunnen controleeren is er aan den bovenkant van de wieg een verdeelde schaal met wijzer aangebracht, welke in verband staat met een schuif, die door een nok van het kanon wordt teruggeschoven en blijft staan als de terugloop geëindigd is. Bedraagt de terugloop meer dan 1320 m.M. dan moet de lem in orde gebracht worden. Is de kanonterugloop te groot, dan is öf de remeylmder met voldoende gevuld, öf een der veeren gebroken. In het laatste geval geschiedt de terugloop schokkend. Ook met een gebroken veer kan het vuur worden voortgezethet kanon moet dan ech ter met de hand voortgeschoven worden. Loopt het kanon met een schok in batterij, dan zijn waar schijnlijk de veeren der ventielkleppen verslapt of buiten werking. Midden onder de wieg bevindt zich een spil (E) waarmede de wieg in den cylinder van den wiegdrager rust. Door een draai- wiel, dat zich aan de L.-zijde bevindt, kan de wieg over den wiegdrager 3°.5 R. en L. worden bewogen. Met behulp van een wijzer, welke over een verdeelde schaal op den wiegdrager glijdt, kan de stand van de wieg worden afgelezen. Yerder heeft men aan de L.-zijde van de wieg den armbeschei- mer en het voetstuk voor den opzet. De armbeschermer dient om den richter te vrijwaren tegen aanraking van het terugloo- pende kanon. De wiegdrager dient tot verbinding van de wieg met de onder- affuit. Het is een holle cylinder, van voren voorzien van twee tappen, welke rusten in de tappannen van de onderaffmL Naar achter is de wiegdrager verlengd in een vork, die eindigt in een stelschroefkussen, waarop het achtereinde van de wieg rust,— en door middel van een bout verbonden is met de bmnenstel- schroef. n De onderaffuit is een gewone affuit van geslagen staalplaat, de zijwanden naar binnen rechthoekig omgezet en verbonden

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 497