486 door de dekplaat en eenige verbindingsplaten. Tusschen de zij wangen bevindt zich een affuitkist, waarin verschillende benoo- digdheden geborgen worden. Verder is tusschen de zij wangen de buitenstelschroef aangebracht, waarin de binnenstelschroef op en neer bewogen kan worden. Door middel van een stelrad, dat zich aan de L.-zijde van de affuit bevindt, wordt een tand radstelsel in beweging gebracht en de stelschroef op en neer gedraaid. De woorden „Op" en „Af" op het stelrad geven aan de richting, waarin gedraaid moet worden om aan de wieg met het daarop rustend kanon eene elevatie tot 16° of eene decli natie tot 8° te geven. Om de stelschroef tijdens den marseh te ontlasten is op de dekplaat een klem aangebracht, waarmee de wieg onbeweeglijk op de onderaffuit kan worden vastgezet. Het affuitlijf is aan de holle as onwrikbaar bevestigd. De uiteinden van de as rusten in houten raden. Aan de as is het schild bevestigd, dat van boven neergeklapt en van onder opge slagen kan worden. Het schild is een chroomnikkelstalen pant serplaat van 4 m.M. dikte. Het heeft een richtgat en eene uit sparing tot doorlating van den vuurmond; deze uitsparing wordt gedekt door een stalen kap. Voor het richten op zijdelings gelegen hulprichtpunten is de opening van het richtgat dikwerf niet voldoende. Dan wordt het verlengstuk der opzetstang uitgeschoven en over het boven- schild heen op dat hulprichtpunt gericht. Aan de affuitstaart zijn aangebracht een draaibare oogbout, een richtspaak en de spoor. De spoor is een puntige schop, die in marschstelling wordt opgeslagen. Als richtmiddelen vindt men aan het stuk richtstiften, ge schroefd op den achtersten en voorsten geleiring, zoodanig, dat de lijn, die loopt over de punten der stiften, ligt in het vlak gaande door de as der ziel. Verder op het schild een verticale gelegen in hetzelfde vlak. Op het voetstuk voor den opzet wordt de opzet geplaatst. Dit voetstuk heeft een scharnierend gedeelte, waaraan een libel bevestigd is, waardoor dit gedeelte 5° L. of R. kan worden bewogen, ten einde den opzet verticaal te kun nen plaatsen bij scheeven stand der raden. De opzet zelve is een gebogen stalen opzetstang, waarop aan het boveneinde een

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 498