487 hoekmeter met kijker is aangebracht. Deze kijker is een pris matische kijker met 3-voudige vergrooting. Op den kijker be. vindt zich een vizier met uitschuifbare diopterbuis. De richt lijn over de vizierkeepen loopt evenwijdig aan die van den kijkei. Men maakt gebruik van de keepen, om den kijker ongeveei op het richtpunt te brengen. Ook wordt dit vizier gebruikt om de stukken in de batterij onderling evenwijdig te stellen. Aan de achterzijde van de opzetstang zijn verdeelingen voor het ge ven der elevatie van 0-5600 M. Aan den R. kant is eene ver deeling in 1/1000 deelen van den straal van den cirkel, volgens welke de stang gebogen is. Aan de L.-zijde van de stang is een blok met libel, dat dient tot het aangeven van den terrein- hoek langs verdeelingen op de opzetstang aangebracht. Staat het blok op de deelstreep 100, waarbij een liggende 0 is geplaatst, en de opzet op 0 dan loopt de richtlijn evenwijdig aan de as der ziel van den vuurmond. De opzetstang heeft een verleng stuk, dat uitgeschoven en met een schroef vastgezet kan woi den. De munitievoorwagen bestaat uit een munitiekist en een on dei- stel, dat evenals de affuit rust op een holle as met houten raden. Midden onder de achterste helft van het onderstuk is de affuit- haak aangebracht, welke draaibaar is in een verticaal vlak. Dooi het aanbrengen van ijzervilt wordt het geraas van het rijden wat gedempt. Onder den affuithaak is nog een noodhaak aan gebracht. De munitiekist is van plaatijzer vervaardigd en is naar voren verlengd in een voetplaat, waarop en waaiondei gereedschapskisten. De munitiekist wordt aan de achterzijde geopend door een neerslaande klepdeur en is inwendig verdeeld in 12 vakken, waarvan 10 tot berging van munitie en 2 tot berging van ge reedschappen, ver wisselstukken en opzet. De munitie is verpakt in rotanmanden; in iedere mand vier patronen, elke patroon in een huls van kokosmat. De patronen, 40 in aantal, worden in de manden om en om geplaatst en opgesloten met caoutchouc kussens. De caissonachterwagen is gedeeltelijk gepantserd en komt overigens in veel opzichten overeen met den voorwagen. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 499