488 onderstel heeft in het midden een ijzeren laadboom ter verbin ding met den voorwagen. Op den langboom zijn richels ter opname van het automatische tempeertoestel. Tot nu toe voldeed dit tempeertoestel nog niet volkomen, zoo dat het nog niet werd aanvaard. Aan de caisson zijn onder en boven schilden bevestigd, die neer- en opgeslagen kunnen worden. De voorwand wordt ge vormd door L. en R. openslaande deuren van pantserplaat. Hier door wordt eenige dekking tegen écharpeervuur verkregen. In wendig heeft de caissonachter wagen 12 overlangsche en 4 over- dwarsche vakken, elk voor een mand van 4 patronen, totaal 64 patronen. Bij het kanon wordt gebruik gemaakt van eenheidsmunitie, pro jectiel en lading door een patroonhuls vereenigd tot een patroon. De projectielen zijn 3,5 kaliber lang, hebben aa,n het cylindrische ondergedeelte een roodkoperen geleiband en beneden den kop een verdikking ter centreering. De granaatkartets is een stalen kamergranaatkartets met op- geschroefden kop en een tijdschokbuis, welke laatste bijna geheel van aluminium vervaardigd is. De stalen granaat is in het midden voorzien van een spring lading pikrinnezuur, waaromheen een rookgevende stof is aan gebracht. Het pikrinezuur wordt tot ontploffing gebracht door een ontploffer, een blikken busje met brisantkruit, dat ontbrandt door sas, ontstoken door den vuurstraal van de schokbuis. In de messingen patroonhuls bevindt zich eene lading van 54 platen in schotelveervorm geperst nytroglycerinekruit. In den bodem van de huls bevindt zich een ontstekingsdop, gevuld met slagsas en buskruit, te ontsteken door een slaghoedje. Bij het bedienen van het stuk zit de sluitstukbediende op een zitkussen aan de R.-zijde van de affuit, front naar het stuk. Hij opent het sluitstuk, sluit het, als de patroon is ingebracht, en vuurt af. De richter zit op een zitplaats een de L.-zijde van de affuit, front naar voren. Door tegen den armbeschermer te leunen zit hij veilig. Op marsch zitten op het stuk geen bedieningsmanschappen, zoodat hiervoor ook geen zitplaatsen zijn aangebracht. Op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 500