DE KIEUWDUITSCIIE IINFANTEIME MUNITIE. Met plaat XIY. Sinds November van het vorige jaar zijn de bijzonderheden bekend geworden betreffende de nieuwe munitie voor het Duit- sche geweer Model 1898, die onder den naam van S.-patroon (Spitzgeschoss), zoowel bij het infanteriegeweer als bij de mi trailleurs ingevoerd is. Gelijktijdig vond de samenstelling plaats van nieuwe schietreglementen, waarin de aandacht gevestigd wordt op deze nieuwe munitie en op de veranderde gedaante der schijven. Algemeen wordt de uitvinding van de S. patroon, die men te danken heeft aan den Oberstleutnant Bickei, als een gewichtig feit op het gebied der wapentechniek beschouwd. Het karakteristieke van deze munitie is, dat een kleiner, meer gepunt projectiel de plaats van het vroegere cylindrisch-ogief- vormige (model 1888) heeft ingenomen, terwijl een rookzwalc kruit van grootere dichtheid en met kleinere korrelafmetingen dat van het jaar 1888 vervangen heeft. Beide soorten zijn echter nitrocellulose kruit in bladvorm. Nu is wel is waar het denkbeeld van een spits projectiel niet nieuw, want reeds bij de toepassing van het expansie-stelsel (Minié-patroon) verwierf, gedurende den Krim-Oorlog vooral, een projectiel van puntigen vorm zich naam, doch thans is men er in geslaagd om aan de as van een dergelijken kogel de noodige stabiliteit te verzekeren. Door den meer slanken, spitsen vorm wordt de luchttegen- stand gemakkelijker overwonnen en daardoor in verband met een grootere aanvangsnelheid een gestrektere baan met grootere bestreken ruimte verkregen 1). Ook het indringingsvermogen is belangrijk toegenomen. 1) Volgens „Kriegtechnisch Zeitsclirift 2 afl. 190G" zou met dit projectiel op de korte afstanden de luchttegenstand met ongeveer 66 o/00 gemakkelijker overwonnen worden als I. M. T. 1906. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 503