492 - Om de geleiding door de trekken beter te verzekeren bij den S.-kogel met lange punt en korter cylindrisch gedeelte, is dit laatstgenoemde van harder metaal gemaakt, waardoor de weer stand in de trekken verhoogd wordt. De vermindering van het projectielgewicht is natuurlijk wei nig voordeelig voor het overwinnen van den luchtweerstand, om dat daardoor de metaalbelasting belangrijk vermindert, doch dit nadeel wordt door den gunstigen vorm van het projectiel, zoo als wij reeds zagen, meer dan opgeheven, terwijl afgezien van het ballistisch vermogen het groote voordeel van een verminde ring in gewicht met 4.7 gram, (de kogel M.'88 weegt 14.7 gram, die M. '98 10 gram) daarin bestaat, dat öf de patronenvoorraad bij den man, die vroeger 120 patronen bedroeg en nu tot 150 zou zijn op te voeren, belangrijk grooter kon worden, öf dat het gewicht zijner bepakking zou zijn te verminderen. Ten slotte levert de invoering van de S.-patroon het groote voordeel op, dat voorloopig aan geen vermindering van het kali ber gedacht behoeft te worden. Thans beperken de wijzigingen van het geweer zich tot veranderingen aan het vizier 1). Men ontloopt alzoo een hoogst kostbare verwapening, waarbij men daarenboven geen waarborg had voor behoorlijk onderhoud van een nog nauweren loop en evenmin zekerheid voor buitenge- vechtstelling van getroffen vijanden. Van de S.-patroon wordt verklaard, dat zij daartoe voldoende kracht bezit. De scherpe patroon dezer nieuwe Duitsche munitie (zie plaat) bestaat uit een huls met slaghoedje, de lading en den kogel. De huls, gemaakt van messing in flaconvorm, heeft aan den onderkant een gleuf, waarin de tanden van den uitwerper be- hooren te pakken. In het midden van den bodem bevindt zich de ligplaats van slaghoedje en aanbeeld. In deze inzinking zijn twee kanaaltjes tot doorlating der vuurstraal. De kruitlading weegt 3.20 gram. De kogel bestaat uit een zacht looden kern en een mantel van staal, bekleed met een mengsel van koper en nikkel. Zijn ge wicht bedraagt 10 gram. met een projectiel M '88 of m.a.w. de S -kogel behoeft nog niet eens 9 gram zwaar te zijn om bij gelijke aanvangssnelheid een even gestrekte baan te verkrijgen, als met het projectiel M. '88, dat 14.7 gram weegt. 1) liet kleinst te bezigen vizier wordt thans 40f- M. (vroeger 200 M.) het grootste. 2000 M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 504