- 493 - De bevestiging van den kogel in de huls wordt verkregen door klemming van het voorste gedeelte van de huls ovei een lengte van 4.70 m.M. Tusschen de kruitlading en den kogel bevindt zich een ledige ruimte. Voor de nieuwe munitie werd nog geen losse patroon ver vaardigd; men gebruikt nog de oude van het geweer M. '88, met den houten roodgeverfden kogel. De exercitie-patroon der S.-munitie bestaat uit één stuk messing. Alvorens tot slot eenige ballistische gegevens van deze nieuwe, en ter vergelijking daarmede van de oude Duitsche (M. '88) en Nederlandsch Indische munitie mede te deelen, zij aangeteekend, dat men ook reeds in andere landen met het munitievraagstuk is bezig geweest. In Frankrijk heeft men reeds ruim een jaar, voordat Duitsch- land tot de invoering der S-patroon overging tot de aanne- neming van de z.g. D. patroon besloten. Omtrent dezen nieuwen kogel (zie fig. 2) en de kruitsoort geven „Revue de l'armée Beige tome IV 1904" en „United service magazine Jan. 1906" eenige bijzonderheden. Het ballistisch vermogen van het Lebel- geweer is er belangrijk door vermeerderd; vizierswijziging met een opzet tot 2400 M. is echter noodzakelijk geworden. In Belgiëwaar men reeds ijverig bezig is met proeven het projectiel vraagstuk betreffende (zie Revue de l'armée Beige tome III Nov./Dec 190-5), is nog niet tot een wijziging van de bestaande munitie besloten. Ook in Oostenrijk is men reeds in die richting werkzam geweest en werd een nieuwe kogel in beproeving genomen. De denkbeel den aldaar wijken echter wederom af van die in Duitschland. In de „Danzer's Armée Zeitung van 23 November 1905" althans wordt de nieuwe Duitsche kogel model S. ongunstig beoordeeld en dit wel op grond van de omstandigheid, dat door de ver plaatsing van het zwaartepunt de nauwkeurigheid op de groote afstanden verloren gaat. Men heeft dan ook in Oostenrijk aan een technisch-militair-comité een ontwerp in studie gegeven voor een nieuw projectiel, dat de voordeelen van den S.-kogel bezit, doch de daaraan toegeschreven nadeelen ontwijkt. Dit comité schijnt over te hellen tot de invoering van een patroon,

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 505